Ekonomi

AB ülkeleri ormanları yok eden ürünleri yasaklıyor

Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, ormanlık alanlara zarar verilerek üretilen soya, sığır eti, hurma yağı, odun, kakao ve kahve gibi çeşitli ürünlerin ithal edilmemesi konusunda anlaşmaya vardı.

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ortasında müzakere edilen ve Avrupa Yeşil Anlaşması çerçevesinde ormansızlaşmayı azaltmak için hazırlanan madde üzerinde üye ülkelerle anlaştıklarını açıkladı.

Buna göre AB pazarlarında satılan eserlerin ormansızlaşmaya neden olmaması sağlanacaktır.

AB ülkelerindeki hurma yağı, sığır eti, odun, kahve, kakao, kauçuk ve soya ile çikolata, mobilya ve kağıt gibi eserler ormansızlaşmaya katkıda bulunmamalıdır.

AB pazarında söz konusu işleri tedarik edenlerin gereken özeni göstermeleri için katı kurallar uygulanacaktır.

İki yıl içinde çalışmanın kapsamını genişletmek için bir değerlendirme yapılacak.

Ancak 2020’den sonra ormansızlaşmaya veya ormansızlaşmaya tabi olmayan arazilerde üretilen eserlerin AB pazarına girmesine izin verilecek.

AB, söz konusu eserleri üreten ülkeleri “düşük”, “normal” ve “yüksek riskli” olarak sınıflandıracak.

Risk kategorisi, yetkililerin teftiş ve denetim yapma yükümlülüğünün belirli bir seviyesini belirleyecektir. Böylece yüksek riskli ülkelerin çalışmaları daha yakından takip edilecek.

Belirlenen kurallara uymayan şirketler, AB ülkesindeki yıllık cirolarının yüzde 4’üne kadar para cezasına çarptırılacak.

Söz konusu yönetmelik, AP ve üye ülkelerin resmi onayını takiben AB Resmi Gazetesinde yayımlanarak yürürlüğe girecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu