Haber

ABD, istihbarat balonu nedeniyle 6 Çinli şirketi kara listeye aldı

ABD Ticaret Bakanlığı, ABD semalarında görülen ve 4 Şubat’ta düşen istihbarat balonu nedeniyle Çin yönetiminin balon programına destek verdiği gerekçesiyle 6 Çinli firmayı kara listeye aldı.

ABD ile Çin arasındaki “istihbarat balonu” krizi büyüyor. Washington yönetimi, ABD hava sahasında tespit edilen ve 4 Şubat’ta düşen istihbarat balonunun ardından Pekin yönetiminin balon programını destekledikleri gerekçesiyle 6 Çinli şirketi kara listeye aldı. ABD Ticaret Bakanlığı yaptığı açıklamada, “Halk Kurtuluş Ordusu (PLA) tarafından istihbarat ve keşif için kullanılan hava gemileri, balonlar ve ilgili malzemeler dahil olmak üzere programlar” dedi. Altı şirketten oluşan Beijing Nanjiang Aerospace Technology, China Electronics Technology Cluster Company’nin 48. belirtildi. Altı şirketin ABD teknolojilerine erişiminin kesileceği bildirildi.

Ne oldu?

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) geçtiğimiz hafta Çin’e ait yüksek irtifa istihbarat balonunun ABD üzerinde olduğunu ve balonun takip edildiğini duyurdu. Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, balonun Çin’e bağlı bir sivil uçak olduğu ve meteorolojik araştırmalarda kullanıldığı belirtilerek, “Çin uçağı, batılı rüzgarlar ve sınırlı kontrol imkanları nedeniyle rotasından çıktı” ifadeleri kullanıldı. .”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken de balon krizi nedeniyle Çin ziyaretini erteledi. Washington-Pekin hattında yeni bir krize neden olan balon, 4 Şubat’ta ABD ordusu tarafından Atlantik Okyanusu üzerine düşürüldü. – WASHINGTON

yenipazarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu