Haber

AB’den Rus Wagner’e yaptırım

Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya paralı asker sağlayan askeri şirket Wagner, “savaşa aktif olarak katıldığı” gerekçesiyle ikinci kez Avrupa Birliği’nin yaptırım listesine alındı.

Son zamanlarda Ukrayna’nın Bahmut ve Soledar yerleşimlerini ele geçirmeye çalışan Rus birliklerine liderlik eden Wagner, insan haklarını ihlal ettiği ve Afrika’daki ülkeleri “istikrarsızlaştırdığı” gerekçesiyle Şubat ayında başka bir AB yaptırım listesine alınmıştı.

27 AB üye ülkesini temsil eden Avrupa Konseyi’nden yapılan açıklamada, yeni yaptırımlar listesinin bir öncekini “tamamladığı” belirtilirken, Wagner’in “Ukrayna’nın varlığını baltalayan veya tehdit eden eylemler nedeniyle” listeye yeniden eklendiği kaydedildi. toprak bütünlüğü, egemenlik ve bağımsızlık”.

Konsey, Wagner’in çifte listelenmesinin, grubun faaliyetlerinin tehlikesini ve uluslararası alanda ne kadar yaygın olduğunu ve faaliyet gösterdiği ülkelerdeki istikrarsızlaştırıcı etkisinin altını çizdiğini söyledi.

AB, yönetim kurulu başkanını Wagner’in direktörü Yevgeni Prigozhin’in yaptığı medya kuruluşu RIA FAN’a da yaptırım uyguladı.

Geçenlerde Wagner’i terk eden bir Rus STK ve bir asker, Ukraynalı bir savaş esirinin kafasının kesilmesinden Wagner’in sorumlu olduğunu savundu.

Prigozhin, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler tarafından kınanan bu iddiayı yalanladı. Rusya olayla ilgili soruşturma başlattığını duyurdu.

AB ülkelerinde yaptırım listesinde bulunan kişi ve kuruluşların mal varlıkları dondurulmakta, seyahat yasağı getirilmekte ve AB’de herhangi bir kişi veya şirketin bu kişilere fon sağlaması yasaklanmaktadır.

AB, geçen yıl Ukrayna’yı işgali nedeniyle Rusya’ya karşı art arda 10 yaptırım paketi kabul etti.

AFP/GY,JD

Mani olmadan DW Türkçe’ye nasıl ulaşabilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu