Yaşam

Adıyaman’da evlerin gömülü olduğu mezra

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler, 11 ilde köy ve mezralarda da hasara yol açtı.

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine 38 kilometre uzaklıkta ve Adıyaman sınırındaki Karadağdere Mahallesi’ne bağlı İncirli mezrasında yaşayan vatandaşların konutları, sarsıntılardan dakikalar sonra meydana gelen heyelan nedeniyle 500 metre sürüklendi.

Yer altında 15 ev, ahır, 2 traktör, 2 araba ve 200 keçinin kaldığı mezradan harabeler kaldı.

Karadağdere Mahallesi Muhtarı Mustafa Kubat ve deprem

“El ele tutuşarak birbirimizi kurtarmaya çalıştık”

Kubat, şiddetli deprem sırasında evlerinden güçlükle çıktıklarını ve mezradaki bir dini alana taşındıklarını ifade etti. “2-3 dakika sonra güvenli alanda bulunduğumuz toprakta bir değişiklik oldu. Bir anda yerde kanallar açıldı ve tepeler oluştu. Daha sonra oraya buraya koştuk, el ele tutuşarak birbirimizi kurtarmaya çalıştık.”söz konusu.

Kubat, mezranın üzerindeki dağın neredeyse yarısının kaydığını ve bu manzara karşısında gözlerine inanamadıklarını söyledi.

“Evlerimiz Kayboldu”

Mezradaki evlerinin izini günlerdir aradıklarını ancak bulamadıklarını anlatan Kubat, şunları kaydetti:

Mümin sandığımız bölgede sabaha kadar bekledik. Gün ağardığında köyümüzün yukarısındaki dağın koptuğunu ve evlerimizin yerin altında kaldığını gördük. Evlerimizin çoğu eksik, yerin altında görünmüyorlar. Hayvanlarımız vardı, 200 keçi, toprağın altına gömüldüler. Traktörlerimiz ve araçlarımız da toprak altına gömüldü. Maddi olarak çok şey kaybettik ama yine çok şükür ailemize bir şey olmadı. Kaymakamımız ve Valimiz buraya gelerek tespitlerde bulundu. Devletimiz büyük, milletin yaralarına merhem olur inşallah, buna inanıyorum.

“Deprem bittikten sonra yerden sesler gelmeye devam etti”

Depremin ardından uğultuların uzun süre devam ettiğini anlatan Kubat, şunları kaydetti:

Depremin ardından yerden gelen sesler hiç kesilmedi. Depremin bitmesine rağmen yerden sesler gelmeye devam etti. Bir baktık yer yarılmaya başladı, tepeler oluşmaya başladı ve farklı hareketler oldu. Daha sonra dağdan toprağın koptuğunu ve bulunduğumuz bölgeye geldiklerini anladık. Köydeki 15 evin 500 metre aşağı kaydığını fark ettik. Bu konutlardan biri birden fazla kez gömüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu