Ekonomi

Bakan Uraloğlu’ndan “Doğu-Batı Trans-Hazar Orta Koridoru”na ilişkin açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Özbekistan’da iki günlük resmi temaslarına başladı. Uraloğlu, Özbekistan Ulaştırma Bakanı İlkhom Makhkamov ile görüştü. Heyetler arası görüşmelerde, iki ülke arasında karayolu ve demiryolu taşımacılığı, posta, e-ticaret, uydu teknolojileri ve telekomünikasyon ile ulaştırma alanında Ar-Ge alanlarında işbirliğinin yanı sıra iki ülke arasındaki mevcut ve potansiyel fırsatlar ele alındı. .

Bakan Uraloğlu görüşmede mevkidaşına, “Ulaştırma alanında sizlerle birlikte çok tatmin edici adımlar atıyoruz.” Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyindeki ilişkilerimiz doğrultusunda geliştirmemiz ve ticaretimizin önündeki engelleri birer birer kaldırmamız gerektiğine inanıyorum.“dedi.

“BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ”

Uraloğlu, “Karayolu taşımacılığında transit ve ikili taşımacılığın serbestleştirilmesine ilişkin 25 Ekim 2017 tarihinde imzalanan anlaşma.” Karayolu Taşıma SözleşmesiYetkili, yol yük taşımacılığı alanındaki iki ülke arasında işbirliği için alan yarattığını belirtti;

“Bu temelde yaptığımız kargo taşımacılığının yanı sıra ikili ticaretimiz de oldukça başarılı seviyelere ulaştı. Ancak daha da gelişmeye uygun bir ticaret potansiyelimizin olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle uygulamalara geçmemizde fayda görüyorum. bu da nakliye maliyetini azaltacak ve karlılığını artıracaktır.

Bu bakımdan ticaretin gelişmesi için transit ve ikili taşımacılıkta transit belge değişiminin kaldırılması gerektiğine inanıyorum. Bildiğiniz gibi demiryolu taşımacılığında koridorların aktif kullanımı ve teknik iş birliği olan ‘Doğu-Batı Trans-Hazar Orta Koridoru’ bizim için büyük önem taşıyor. Uluslararası ticaret, coğrafi konum ve güvenlik açısından sağladığı avantajlar nedeniyle Merkezi Koridor’un stratejik önemi bugün daha da vurgulanıyor. Bölge ülkelerine ulaşımımızda demiryolunun payını da artırmak istiyoruz. Hem Bakü-Tiflis-Kars demiryolu sınırı hem de Ekonomik İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde yürütülen güzergah oluşturma çalışmalarıyla bunu başaracağımıza inanıyorum. Ülkelerimizin demiryolu ulaşım yollarının verimliliğini artırarak hem ikili ticaretimizi hem de Çin ile Avrupa arasındaki taşıma hacminden ülkelerimizin payını artırabiliriz. Türkiye olarak Özbekistan’ın denizcilik potansiyeline değer veriyoruz.”Bakan Uraloğlu, Türkiye’nin demiryolu araçlarının üretimi ve bakımı konusunda yetkin kurumlarının bulunduğunu da hatırlatarak, ” Demiryolu araçlarının temini, bakımı ve modernizasyonu konusunda teknik işbirliğine hazırız.” söz konusu.

Bakan Uraloğlu, yarın Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan oluşan 10 üye ülkenin yer aldığı Ekonomik İşbirliği Örgütü’nün (ECO) 12. Ulaştırma Bakanları Toplantısına katılacak.

Toplantıda Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkelerle karayolu taşımacılığı, demiryolu taşımacılığı, deniz ve sivil havacılık alanlarında mevcut ve potansiyel iş birliği fırsatları ele alınacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu