Ekonomi

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz’dan asgari ücret açıklaması: Uzlaşmayla sonuç gelir

Seçimlerin ardından gözler Temmuz ayında gerçekleşecek olan taban fiyat artışına çevrildi. Bu doğrultuda Asgari Fiyat Tespit Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın çağrısıyla 13 Haziran’da toplanacak.

“TEK TARAFLI OLAY DEĞİL”

“Minimum fiyat ne kadar olacak?” Milyonlarca çalışanın başında yatan Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz, “Komisyon toplanacak biliyorsunuz tek taraflı bir olay değil. Taban fiyat görüşmelerinin personel tarafı var, patron tarafı var. Kamu tarafı da var. Bu müzakereler başlayacak. Ekonomik gelişmeler başta olmak üzere gelişmeler elbette çok değerli olacak. Kendisine uzlaşma diliyorum” dedi.

“UYUŞMA SONUCU OLACAK”

Yılmaz sözlerine şöyle devam etti: “Uzlaşma olacak. Detayları konuşmanın anlamı yok. Şimdiden bu müzakerelerin sonucu hayırlı olsun. AK Parti’nin ideolojisi kurulduğu günden bu yana hep ön planda olmuştur.” Enflasyonla çalışanı ezmemek, her zaman yanında olmak” diyen Cumhurbaşkanımızın da temel ilkesi budur. Bu yeni bir olay değil. İktidara geldiğimiz günden beri hep bu politikayı sürdürdük. Bundan sonra da aynı istikamette devam edeceğiz” dedi.

BEKLENTİ 11 BİN 650 TL

Emek tarafının yeni taban fiyat için 500$’lık (1$=23,30 TL) yani 11 bin 650 TL’lik alım gücünü masaya getirmesi bekleniyor.

ENFLASYON RAKAMLARI KESİN OLACAK

Minimum fiyat için 6 aylık enflasyon rakamları ve refah stoku değerli bir kriter olacaktır. 5 aylık enflasyon yüzde 15,26 oldu. 6 aylık enflasyon rakamlarının yüzde 18-20 bandında olması bekleniyor. Bunun refah payına eklenmesi bekleniyor.

YENİ YILDA 8 BİN 500 LİRA OLDU

Asgari ücret işçi için aylık brüt 10.008 TL, vergi ve kesintiler düşüldükten sonra net 8.506,80 TL olarak uygulanır. Bir işçi için taban fiyatın patrona toplam maliyeti 11.759,40 lira. Bunun 10.008 lirası brüt taban fiyat, 1.551,24 lirası sosyal güvenlik primi, 200,16 lirası işveren işsizlik sigortası fonu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu