Ekonomi

Bitcoin – Altın – NASDAQ Korelasyonu

2008 yılından bu yana Bitcoin’in yatırım araçlarının ortasında geldiği nokta ve değerli emtialar ile olan ilişkisi endeksler tarafından takip edilmektedir. Bitay Araştırma Departmanı Analisti Alper Samet Yorak, özellikle son dönemde yatırımcıların alternatif arayışlarının artmasıyla daha da geniş kitlelerin radarına giren Bitcoin’in korelasyonu hakkında yazdı.

Bitcoin’in Amerikan borsası ve altınla ilgisi, finansal piyasa analistleri tarafından uzun süredir incelenen değerli bir bahistir. Gerçekten yeni bir teknolojinin yeni ürünü olan ve finansal piyasalardaki yükü her geçen gün artan Bitcoin, piyasa değeri 170’ten fazla ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasından (GSYİH) daha büyük olan bir varlıktır. şu anda bir trilyon doların üzerinde bir değere sahip. Böyle bir fiyata sahip olduğunda fiyat hareketlerinin diğer yatırım araçları ve kıymetli emtialarla olan ilişkisi çeşitli endekslerle uzun süredir takip edilmektedir.

Bu bağlamda ülkelerin siyasi tercihleri ​​ile birlikte özellikle kripto para piyasasının yükünün Asya kıtasından Amerika kıtasına aktarıldığı dönemde Bitcoin’in Amerikan hisse senedi endeksleri S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones ile olan ilgisi incelendi ve takip edildi. Konuyu daha açık ifade etmek gerekirse korelasyon, istatistiksel hesaplamalarda iki veya daha fazla değişkenin ortasındaki bağlantının tarafını ve gücünü gösterir. Bir değişken artarsa ​​diğeri artar veya bir değişken azaldığında oburluğu da azalır, orada korelasyon artmış ve güçlüdür. Yani korelasyon pozitiftir. Bu bağlamda 2020 yılındaki pandemi sonrası bu endekslerin Bitcoin ile olan korelasyonu gözle görülür şekilde arttı. Özellikle teknoloji tabanlı bir borsa endeksi olan Nasdaq’ın son nesil bir teknoloji parçası olan Bitcoin ile korelasyonu, 2022 yılının ilkbahar ve yaz aylarında zirve dönemini yaşadı. Bitcoin fiyat karşılaştırmaları aşağıdadır. ve son bir yıldaki Amerikan teknoloji borsası Nasdaq (Grafik 1) ve Bitcoin ile Nasdaq arasındaki korelasyonun oransal gösterimi (Grafik 2).

Görüldüğü gibi 2022 yılında çoğunlukla güçlü olan korelasyon şimdi oldukça zayıflamış ve 0,20 seviyelerine kadar gerilemiştir. Bu korelasyon zaman zaman güçlenmekle birlikte çeşitli makroekonomik nedenlerle veya risk algısındaki değişim nedeniyle zayıflamıştır. Nitekim son dönemdeki gelişmeler, geçen yıl bu zamanlar tarihi zirvede olan Bitcoin – Nasdaq korelasyonunun Nisan-Mayıs itibariyle 2 yıllık baz seviyelerine yaklaştığını gösteriyor. Özellikle Mart ayında ABD’de yaşanan iflasların ardından Amerikan endeksleri gerilerken yatırımcıların kripto paraları benimsediğini ve kripto para piyasasında nakit girişlerinin yaşandığını gördük. Nasdaq/Bitcoin korelasyonu, Bitcoin’in sadece 1 ayda %50’ye yakın yükselmesi ve Nasdaq borsasının bu dönemde yatay-negatif bir hareket göstermesinin ardından Ağustos 2021’den bu yana en düşük seviyesine geriledi.

Altın

Mart ayında ABD’de yaşanan bankacılık krizinin ardından birçok varlık sınıfı değer kaybederken Bitcoin ve Altın bu dönemde öne çıkan iki yatırım aracı oldu. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, korelasyonun değişkenleri dönemsel gelişmelere bağlı olarak zaman zaman farklılık gösterebilmektedir. Yatırımcıların risk algısındaki değişiklikle 2022 yılında zayıf bir performans sergileyen Bitcoin/Altın korelasyonu, bankacılık krizinin ardından keskin bir toparlanma göstererek %57 korelasyon oranıyla 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Aşağıdaki grafik, Bitcoin’in Altın ile olan korelasyonunun son 2 yıldaki seyrini göstermektedir.

Geçtiğimiz dönemde ABD’de birden fazla bankanın iflas etmesine ek olarak bilançolarında sorun yaşayan bankaların büyük bankalar tarafından satın alınması piyasadaki korku duygusunu artırdı. Çünkü geçmişte küçük ölçekli bankaların büyük bankalar tarafından satın alındığı dönemler genellikle durgunluk ya da finansal kriz dönemlerinde yaşanıyordu. Bankalardaki bu stres önce borsayı vurdu ve fonlar altına ve Bitcoin’e dönmeye başladı. Bu yönelimin ardından Bitcoin ile altın arasındaki ilişkinin güçlenmeye başladığını ve 1’e yakınsadığını gördük. Önümüzdeki dönemde yaşanabilecek ekstra banka sıkıntıları, borç tavanı krizi ve yapısal sorunlar Bitcoin ile altın arasındaki ilişkiyi daha da güçlendirebilir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu