Haber

BM: Çin Ekonomisindeki İyileşme Doğu Asya’daki İyileşmeyi Hızlandıracak

BANGKOK, 2 Şubat (Xinhua) — Birleşmiş Milletler Asya ve Pasifik Bölgesi Ekonomik ve Sosyal Komisyonu (ESCAP) Bangkok’ta yaptığı açıklamada, Çin ekonomisindeki toparlanma nedeniyle Doğu Asya’da ekonomik büyümenin 2023’te beklendiğini söyledi. Tayland, Perşembe günü. hızlanması bekleniyor.

Bangkok merkezli ESCAP, BM Dünya Ekonomik Durumu ve Beklentileri (WESP) 2023 raporuna atıfta bulunarak çevrimiçi basın toplantısında, Doğu Asya’da 2022’de yüzde 3,2 olan ekonomik büyümenin 2023’te yüzde 4,4’e çıkmasının beklendiğini söyledi.

Rapora göre, Çin hükümetinin son dönemde pandemi önlemlerini optimize etmesi ve para ve maliye politikalarını gevşetmesi sayesinde ülke ekonomisinin ivme kazanması bekleniyor. Raporda ayrıca Çin ekonomisinin 2022’deki yüzde 3’lük büyümeye kıyasla 2023’te yüzde 4,8 büyümesinin beklendiği vurgulandı.

Doğu Asya’daki ekonomik toparlanmanın Çin ekonomisi tarafından desteklenmesine rağmen kırılganlığını sürdürdüğü belirtilen raporda, baskılanan talep, artan yaşam maliyetleri ve zayıflayan ihracat talebi nedeniyle Çin dışındaki birçok ekonominin ivme kaybettiği kaydedildi. ABD ve Avrupa’dan.

BM raporuna göre, Doğu ve Güney Asya’nın kısa vadeli ekonomik beklentileri, sert enflasyon, gıda ve enerji krizi ve borç deflasyonuyla gölgelenen korkunç bir küresel ortamla karşı karşıya.

Açıklamada, “İklim risklerinin bölgedeki birçok ülkeyi etkilemeye devam etmesi, gıda güvensizliğini ve enflasyon üzerindeki baskıyı artırması bekleniyor” denildi.

Rapor ayrıca, uzun süreli bir ekonomik zayıflık döneminin yoksulluğun ortadan kaldırılmasını engelleyeceğine ve ülkelerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine daha geniş yatırım yapma kabiliyetini kısıtlayacağına dikkat çekerken, bu zorlukların üstesinden gelmek için ortak çabaları davet ediyor.

haber-iskilip.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu