Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100, güne %0,14 düşüşle 5.396,99 puandan başladı.

BIST 100 endeksi dünkü işlemlerde 5.351 – 5.568 puan aralığında bir süreç gördükten sonra günü %1,56 düşüşle 5.404,43 puandan kapattı. Böylece endeks 7 işlem günlük yükseliş serisini sonlandırdı. Hafif olumsuz açılışın ardından ilk süreçlerin satıcı yüküyle devam ettiği görüldü.

Açılış sonrası süreçlerde devam eden bir bölüm yokken {{19167|yazdır}, petrokimyave Sporen çok düşen dallar. Bankalar, metal ürünlerive toplu taşımaen az düşüş görülen segmentler.

günün ilk saatinde Sanayi, %1’e yakın düşüyor hizmet%0,7 ve finans%0,25 düşüşle devam ediyor.

BIST 100 endeksinde yer alan hisselerin ortasında ASUZU, GESANve TUPRS güne yükselişle başlayan hisselerin zirvesinde yer aldı. Güne negatif başlayan hisseler ise, PSGYO, sasave HECT’lerdevam ettikçe.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şu ifadelere yer verdi:

Genel olarak dış piyasalardaki olumlu hava devam ediyor. Çin, Güney Kore ve Tayvan’daki pazarların kapalı olmasıyla Asya’da düşük işlem hacmi devam ediyor. Asya’daki büyük pazarlar kapalı olduğu için Japonya ağırlık kazanıyor Nikki endeks %1,5’in üzerinde fiyat artışıyla gündeme geldi. ABD endeksleri dün pozitif kapanış gördü Nasdak%2, S&P 500%1,19 ve Dow Jones%0.76 yükseldi.

Avrupa endeksleri dün at üstünde kapandı. Günün ilk saatlerinde ABD vadeli endeksleri negatif seyrederken, Avrupa vadelileri ılımlı alıcılarla devam ediyor.

Author: Günay Caymaz

haberdevrekani.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu