Haber

Brüksel Terör Saldırılarının Sorumlusu Suçlu Bulundu

Belçika’nın başkenti Brüksel’de 2016 yılında meydana gelen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği, 300 kişinin de yaralandığı terör saldırılarıyla ilgili 8 kişinin suçlu bulunduğu bildirildi.

Brüksel mahkemesi, mahkemeye dönüştürülen eski NATO karargah binasında Kasım 2022’den bu yana devam eden yargı sürecinde kararını açıkladı.

Karara göre, tutuklu yargılanan Usame Atar, Muhammed Abrini, Usame Krayem, Salah Abdeslam, Ali Haddad Asufi ve Bilal El Makhuki adlı kişiler, terör saldırısı düzenleyerek adam öldürmekten suçlu bulundu.

Bu kişilerin yanı sıra Sufyan Ayari ve Herve Bayingana Muhirwa adlı iki kişinin de terör örgütü üyesi olmaktan suçlu bulunduğu bildirildi.

Belçika’daki maddeler yeter ki bu şahısların cezaları 4 Eylül’de başlayacak olan yargı sürecinin ikinci kısmı sonucunda belirlenecek.

22 Mart 2016’da Brüksel Havalimanı ve Brüksel metrosunda terör örgütü DEAŞ üyesi olduğu belirtilen kişilerce düzenlenen terör saldırılarında 32 kişi öldü, 300’den fazla kişi yaralandı.

Brüksel mahkemesinin mahkum ettiği kişiler arasında yer alan Salan Abdeslam, Fransa’daki terör saldırılarındaki rolü nedeniyle 2015 yılında tutuklu bulunduğu Fransa’da ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu