Haber

Dışişleri Bakanı Fidan: Filistinlilerle dayanışma gösterilerinin engellenmesi çifte standarttır

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın AB Genişlemesi ve Reformu başlığıyla Berlin’de bakanlar düzeyinde gerçekleştirdiği toplantının kapalı oturumunda, Gazze’de yaşanan insanlık trajedisine değinerek, “Dayanışmanın engellenmesi” dedi. Bazı AB ülkelerinde Filistinlilerle yapılan gösteriler çifte standarttır.”

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Fidan, AB’nin küresel düzeyde rekabet edebilmesi için farklılıklara saygıyı esas alarak daha fazla üyeye sahip olması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: ” Genişleme politikasının güvenilirliğinin yeniden tesis edilmesi gerekiyor. Bazı üye devletlerin müzakere süreçlerini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaları engellenmelidir. Üyelik müzakerelerini ucu açık ve sonu olmayan süreçlere dönüştürmek de yanlıştır.” yorumunu yaptı.

Küresel oyuncuların çifte standartlardan uzak durması gerektiğini vurgulayan Fidan, bazı AB ülkelerinde Filistinlilere yönelik destek gösterilerinin yasaklanmasını da eleştirerek, şunları söyledi: Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e ‘ifade özgürlüğü’ adı altında saldırılara izin verenler, Filistin’de sivillerin vahşice öldürülmesini protesto etmek isteyenlerin önünü tıkıyor. Bu kabul edilemez bir çifte standarttır“dedi.

“İsrail’in Gazze’de sivilleri katletmesini durduramazsak Ukrayna’daki sivilleri nasıl koruyabiliriz?” Sözlerine devam eden Fidan, AB’nin küresel sorunlara karşı kararlı ve etkili bir duruş sergileyemeyeceğine dikkat çekti.

Almanya, Finlandiya, İsveç, Çekya, Ukrayna, Slovenya, Bosna-Hersek, Kuzey Makedonya, Gürcistan ve Kosova’nın da aralarında bulunduğu yaklaşık 20 ülkenin Dışişleri Bakanlarının katıldığı toplantının ardından Dışişleri Bakanı Fidan, Astana’ya gitmek üzere Berlin’den ayrıldı. bilgi elde edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu