Yaşam

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Türk kahvesi’ paylaşımı: ‘Dünyanın her yerinde güzel dostlukların kurulmasına vesile olur’

Dışişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Türk kahvesiTürk misafirperverliğinin simgesi, İnsanlığın Somutu Kültürel Miras.

açıklamada, “Kokusu, tadı ve kırk yıllık hatırasıyla en keyifli anların başlangıç ​​noktası olan Türk kahvesi, tüm dünyada güzel dostlukların kurulmasına vesile olur. Dünya Türk Kahvesi Gününüz kutlu olsun!”söylendi.

https://twitter.com/TC_Disisleri/status/159979411758182400

İletişim Başkanlığı Dünya Türk Kahvesi Gününü Yunan paylaşımıyla kutladı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü için Yunanca paylaşımda bulundu. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, ” Kadim medeniyetimizin tüm dünyaya sunduğu Türk kahvesini Anadolu’nun bilgeliğiyle harmanlayarak, gönül cezvesinde pişirerek ve ömür boyu hatırlayacağımızı bilerek keyifle içiyoruz. Bugün 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Gününü kutluyoruz.ifadeler yer aldı.

Paylaşımda kahvenin Etiyopya ve Yemen’den 1453’te İstanbul’a gelişi İngilizce altyazılı olarak anlatılıyor. yunanca videolarde gerçekleşti.

5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü

Türk kahvesi, 2013 yılında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’ne dahil edilmiş ve kabul edildiği tarih olan 5 Aralık, ‘Dünya Türk Kahvesi Günü’ olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Büyükelçilere Türk kahvesi hediyesi

Cumhurbaşkanlığı İletişim Direktörü Fahrettin Altun,Dünya Türk Kahvesi Günü vesilesiyle Türkiye’deki tüm ülkelerin büyükelçilerine Türk kahvesi ve fincan ikramında bulundu.

Altun, büyükelçilere gönderdiği bildiride, Türk kahvesinin eşsiz lezzetinin yanı sıra dostluğun, misafirperverliğin, zarafet ve samimiyetin sembolü olarak Türk kültür hayatında müstesna bir yere sahip olduğuna dikkat çekti.

“Bir fincan kahvenin kırk yıllık hafızası vardır” sözünün Türk kahvesinin bir içecekten çok daha fazlası olduğuna işaret ettiğine işaret eden Altun, “Ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki dostluğun 1999 yılı vesilesiyle pekişmesini diliyorum. 5 Aralık Dünya Türk Kahvesi Günü”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu