Haber

Doğaya bırakılan misina, gümüş yağmurcun kuşunu bacağından etti

MERSİN’in Kazanlı kıyısında kuş müşahedesi yapan Mustafa Erturhan, tek bacağı kopmuş gümüş yağmurcun kuşunu görüntüledi. Durumun çok üzücü olduğunu ve insan kaynaklı atıklar nedeniyle emsal birçok olayla karşılaştıklarını söyleyen Erturhan, “Kuşların çoğunun ayağına atık olarak bırakılan misina ve benzeri insan kaynaklı atıklar dolandığı için kopma yaşanıyor” dedi.

İlkbahar ve sonbahar aylarında göçmen kuşların en kıymetli geçiş ve durak noktaları olan Akdeniz kıyılarında, kuş gözlemcileri tarafından müşahedeler yapılıyor. Antalya Kuş Müşahede Topluluğu üyesi Mustafa Erturhan da geçen hafta sonu Mersin’de, Çukurova deltasının batısındaki kıymetli kuş müşahede alanı olan Kazanlı kıyısında, tek bacağı kopmuş gümüş yağmurcun kuşunu görüntüledi. Kuşun doğaya bırakılmış misinanın dolanması nedeniyle sol bacağının koptuğunu söyleyen Mustafa Erturhan, benzer durumlarla çok kere karşılaşıldığını kaydetti. Erturhan, “Sahiller ve sulak alanlara atılan plastik atıklar, misina ve olta kesimleriyle onların minik ayaklarına dolanabilecek öteki atıklar nedeniyle hayatını tek ayakla sürdürmeye çalışan bir gümüş yağmurcun. Gözlemlerimizde maalesef bu formda birçok olayla karşılaşıyoruz ve kuşların birçoklarının ayağına atık olarak bırakılan misina ve gibisi insan kaynaklı atıklar dolandığı için kopma yaşanıyor. Bu tıp atıklar yüzünden birçok kuş hayatını kaybediyor yahut bu halde yaralanıyor. Bu gümüş yağmurcun da tek bacağını kaybetmiş, bu halde ömrünü sürdürmeye çalışıyor. Nitekim çok üzücü” dedi.

‘BİLİNÇSİZCE ÇEVREYE VERDİĞİMİZ ZARARLAR’

İlkbahar döneminde de Manavgat’ta tek bacağını kaybetmiş başka kuşla karşılaştıklarını dile getiren Erturhan, “Misina, ağ üzere atıklar yüzünden deniz kaplumbağaları ve birçok deniz canlısı da hayatını yitiriyor yahut yaralanıp, bedenlerindeki birtakım uzuvları bu formda kaybedebiliyor. Balıkçılarımızın bu atıkları bırakmamaları gerekiyor. Bu imajlara baktığımızda bilinçsizce etrafa verdiğimiz ziyanların aslında diğer canlıların hayatını ne kadar zorlaştırdığını düşünmeli ve ona nazaran davranmalıyız zira yaban hayvanları, tabiatta çoğunluğu insan kaynaklı birçok aksiliğe maruz kalıyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu