Yaşam

Dünyanın En Ucuz ve En Pahalı Şehirleri Açıklandı – 2022

Bugüne kadar paylaşılan birçok araştırmada dünyanın yaşaması en değerli kentinin Hong Kong olduğunu görüyorduk. Lakin dünyanın önde gelen medya şirketlerinden birisi olan İngiltere merkezli The Economist’in paylaştığı son rapor, bu durumun değiştiğini ortaya koydu. Dünya Çapında Ömür Maliyeti 2022 raporu, bu sabah yayımlandı.

Toplamda 173 kentin ele alındığı rapora nazaran dünyanın en değerli kenti unvanı, Tel Aviv’den Singapur ve New York’a geçti. Geçtiğimiz yıl ikinci sırada yer alan Paris ise bu yıl dokuzuncu sıraya geriledi.

Dünyanın en değerli kentleri:

 1. Singapur/New York, ABD
 2. Tel Aviv, İsrail
 3. Hong Kong, Çin
 4. Los Angeles, ABD
 5. Zürih, İsviçre
 6. Cenevre, İsviçre
 7. San Francisco, ABD
 8. Paris, Fransa
 9. Kopenhag, Danimarka
 10. Sidney, Avustralya

Dünyanın en ucuz kentleri hangileri?

 1. Şam, Suriye
 2. Trablus, Libya
 3. Tahran, İran
 4. Tunus, Tunus
 5. Taşkent, Özbekistan

Ukrayna savaşı iktisatta tesirini hissettirdi:

Economist tarafından paylaşılan bilgilere nazaran 172 kentteki ömür maliyeti, 2022 yılında %8,1 oranında arttı. Bu artışın temel sebebiyse Ukrayna’daki savaş oldu. Savaş, beraberinde tedarik zinciri sorunlarını da getirdi.

Yaşam maliyetinde en büyük artışlardan biriyse ABD’de görüldü. Yalnızca San Francisco kenti, geçtiğimiz yıl 24. olduğu listede bu yıl yedinci sırada yer aldı.

Türkiye’deki enflasyona da dikkat çekildi:

Economist, İstanbul, Buenos Aires ve Tahran’da da yüksek enflasyon görüldüğünü vurguladı. Öte yandan enflasyondaki en yüksek artış, Venezuela’nın Karakas şehrinde görüldü. Karakas’ta enflasyon, bir yılda %132 oranda arttı.

Avrupa, artan fiyatlarla gayret ediyor:

Avrupa kentleri, Ukrayna savaşının akabinde Rusya’nın kararlarıyla birlikte gaz ve elektrik fiyatlarında yüksek artış gördü. Fiyatlar, ortalama %29 arttı. Dünya çapındaki artış ortalaması ise %11 idi.

Peki yaşam maliyeti nasıl belirleniyor?

Economist, her yıl yaptığı araştırmada Ağustos – Eylül aylarında 200’den fazla esere ilişkin 400’den fazla fiyatı 172 dünya kenti ortasında karşılaştırıyor.

The Economist’in raporunun özetine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu