Haber

Emine Erdoğan, BM Karayolu Güvenliği Özel Temsilcisi Todt’u kabul etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Karayolu Güvenliği Özel Temsilcisi Jean Henri Todt’u kabul etti.

Emine Erdoğan, 31 Ekim Dünya Şehirler Günü programına katılmak üzere İstanbul’a gelen Todt ile Vahdettin Köşkü’nde bir araya geldi.

Toplantıda Todt, Türkiye’nin israfla mücadelede dünyaya öncülük ettiğini belirterek, bünyesinde yürütülen Sıfır Atık Projesi için Emine Erdoğan’ı tebrik etti.

Jean Henri Todt, şehirlerde toplu taşımayı, bisiklete binmeyi ve yürümeyi teşvik etmenin trafik kazalarını azaltacağını, yol güvenliğini artıracağını ve döngüsel ekonomiyi teşvik edeceğini vurguladı.

Todt, küresel emisyonları azaltmak için ulaşım sistemlerinin elektrikli hale getirilmesiyle ortaya çıkan bir diğer sorunun da pillerin yok edilmesiyle baş etmenin zorluğu olduğuna dikkat çekti. Todt, bu yöndeki çabaların dünya çapındaki döngüsel ekonomiye değerli bir katkı sağlayacağını vurgulayarak, Emine Erdoğan’dan bu konuda destek istedi.

Emine Erdoğan da bu konuyla ilgili bilgiler paylaşarak, eşi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki hükümetler döneminde karayollarında yapılan yol yapım ve bakım çalışmaları ile trafik kazalarının yarı yarıya azaldığına işaret etti.

Emine Erdoğan, Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Bildirgesi’ni imzalayan Todt’a teşekkür etti

Emine Erdoğan, toplantıya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda

Sıfır israfın benzeri olan “Sıfır Vizyon” hareketi hakkında fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

“Sayın Todt’un, trafik kazalarından kaynaklanan ölümlerin kabul edilemez olduğu konusunda hemfikir olarak Türkiye’nin bu yöndeki çabalarını takdir ettiğini öğrenmekten memnuniyet duydum. Ayrıca döngüsel ekonomiyi teşvik edecek ve yol güvenliğini artıracak örnek uygulamalar konusunda da görüşlerimizi paylaştık. Bunun ışığında. perspektifiyle, Küresel Sıfır Atık “İyi Niyet Bildirgesi’ni imzalayarak yaptığı katkı ve katılımdan dolayı Sayın Todt’a teşekkür ediyorum. Daha güvenli, yaşanabilir ve sürdürülebilir şehirlere hep birlikte ulaşacağımıza inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu