Haber

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Deprem Müzesi için çalışmalara başladı

Kahramanmaraş’ta şiddetli sarsıntılardan en ağır hasarı alan Nurdağı’na yapılacak olan Sarsıntı Müzesi, depremde kaybolan vatandaşların anılarını yaşatacak ve depremle ilgili eğitimler de verecek.

AFETTEN DERS ÇIKARILMASINI SAĞLAYACAK

Deprem Müzesi, deprem felaketini bir kez daha anlatırken ders alınmasını sağlayacak ve afetin gelecek nesillere en sağlıklı şekilde aktarılacağını anlatan bir deneyim ve eğitim merkezi olacak. Vatandaşları, öğrencileri ve bilim dünyasından insanları bir araya getirecek olan müzede deneyim, eğitim, anıt ve kütüphane araştırma merkezi bulunacak.

10 BİN METREKARE BELİRLENDİ

Bölgenin jeolojik yapısı ve yaşanan sismolojik olayın vatandaşlara anlatılacağı müze için Nurdağı ilçe merkezinde yıkılan, hasar gören ve ayakta kalan binaların yer aldığı 10 bin metrekarelik bir alan belirlendi. Bölgede yapılacak deprem simülasyonları ile deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler vatandaşlara aktarılacak.

GÜRSEL: DENEYİM VE EĞİTİM MERKEZİ OLACAK

Yürütülen müze çalışmaları hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi Savunma Uygulama ve Kontrol Şube Müdürü Serdar Murat Gürsel, beyin sarsıntısının yaralarının sarılmasının ardından müzenin yeni bir fikir olarak ortaya çıktığını belirterek, şunları söyledi:

“Burada yaşanan kayıplarımızın anıları, depremin mekansal ve fiziksel görüntüleri, depremin neden olduğu tüm tahribat ve bunun sonucunda nasıl yaşanacağı konusunda bir deneyim ve eğitim merkezi olacak beyin sarsıntısı müzesi fikri. üretim tekniklerinin kullanılması gerektiği gündeme geldi, “Simülasyonlarla oraya gelecek vatandaşların neler yapması gerektiğini anlatan çok keyifli bir deneyim merkezi kuracak olmanın heyecanını yaşıyoruz.”

GELECEK NESİLLERE “İŞİN DOĞRU YAPILMASINI” GÖSTERECEK GÜZEL BİR PROJE OLACAK

11 ilin depremde oransal olarak en çok Nurdağı’nı kaybettiğini belirten Gürsel, konuşmasını şöyle tamamladı: “Nurdağı’na bu müzeyi yapmak bizim için doğru fikirdi. Toplantılar ve deneyim paylaşımları, sözlü arşiv çalışmaları devam ediyor. Müzenin yapılmasıyla birlikte herkesin bu konuda ders çıkaracağı, anma ve deneyim merkezi olan müzemizi, tüm vatandaşları, okullardaki öğrencileri ve Türkiye’nin her bölgesinden vatandaşları bekleyeceğiz. Bölgemizi ziyaret ediyorum.Gösteriş için güzel bir proje olacağına inanıyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu