Haber

Gıda işletmelerine 1 milyon 350 bin denetim

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2022 yılında gıda işletmelerine yönelik gerçekleştirilen 1 milyon 350 bin denetimde 18 bin 413 adet olumsuzluk tespit edilerek para cezası uygulandı; 243 işletme için savcılığa hata beyanı yapıldı.

Bakanlığa bağlı olarak faaliyet gösteren Gıda ve Denetim Genel Müdürlüğü, 7.500 gıda kontrol görevlisi ile gıda işletmelerine yönelik çalışmaktadır. resmi teftişler; Risk, bakanlık ve ilin yıllık numune alma programları, Ulusal Kalıntı İzleme Planı, CİMER, Alo 174 Gıda Limiti, WhatsApp bildirim hattına önceden haber verilmeksizin gelen bildirim ve şikayetler kapsamında yürütülmektedir. Bu kapsamda 2022 yılında gıda işletmelerine 1 milyon 350 bin denetim yapıldı. Denetimlerde 18 bin 413 olumsuzluk tespit edilirken, işletme sahiplerine idari para cezası uygulandı. 243 işletme için Cumhuriyet savcılığına hata bildirimi yapıldı. Gıda ile ilgili ihbar ve şikayetlerin alınması ve tüketicinin denetim sürecine dahil edilmesi amacıyla 2009 yılında hayata geçirilen ‘Alo 174 Gıda Limiti’ için bugüne kadar 2,8 milyondan fazla başvuru yapıldı.

BAKAN KIRİŞCİ: İLERİYE BAKMIYORUZ. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, güvenilir gıdaya erişimi en temel insan haklarından biri olarak gördüklerini belirterek, konuyu hassasiyetle takip ettiklerini vurguladı. Vatandaşların kaliteli, sağlıklı ve güvenilir gıda ile beslenmesi için var gücüyle çalıştıklarını kaydeden Bakan Kirişci, “Ekiplerimizin gıda denetimleri 81 ilde kesintisiz devam ediyor. Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğümüzün Alo 174 Gıda Hattı, siz değerli vatandaşlarımızın gıda ile ilgili ihbar ve şikayetlerini en kısa sürede sonuçlandırmak adına “Şüphesiz en iyi denetçi tüketicinin kendisidir. Tüketicilerimiz bu sürece ne kadar çok dahil olursa sonuç almamız o kadar kolay oluyor. Vatandaşımızın sağlığıyla oynayanlara izin vermeyiz, izin vermeyeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu