Yaşam

Halk Dansları Topluluğu Festival Turunda

İnegöl’ün kültür sanat alanındaki en güçlü temsilcisi İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu şenlikli bir turneye çıktı. Davet edildiği farklı ülkelerde İnegöl’ü temsil eden ekip, Varna ve Borino’daki festivallere katılarak yöresel oyunlarını sahneledi.

İnegöl Belediyesi tarafından 2011 yılında kurulan ve geçmişte kat ettiği atılımla yurt içi ve yurt dışında birçok festival ve gösteride yer alan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu, İnegöl’ü kültür sanat alanında başarıyla temsil etmeye devam ediyor. . Kuruluşlarından bu yana katıldıkları bu festival ve yarışmalarda; 2017 yılında Kazakistan’da kazanılan Dünya Şampiyonası ve oldukça genç yaş ortalamasına sahip bir ekiple dünya 3.’sü olan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu’nun Nisan 2022’de Özbekistan’ın Hiva kentinde düzenlenen dünyanın en pürüzsüz yarışında dans setleri gerçekleşti. davetler üzerine şenliklere katılmaya devam ediyor.

BULGARİSTAN’DA İNEGÖL RÜZGÂRI

İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu geçen yıl aldığı davet üzerine 35. Uluslararası Varna Festivali ve Klasik Borino Günleri’ne katıldı. Her iki programa da ülkemiz adına katılan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu ilk olarak Varna festivalinde boy gösterdi. Buradaki performansıyla ilk günden itibaren farkını ortaya koydu. Varna kent meydanında kortej ile başlayan festivalde, anfi tiyatroda gerçekleştirilen ülke gruplarının gösterilerinde Bulgar vatandaşları İnegöl ekibine yoğun ilgi gösterdi. Varna’dan sonra Bulgaristan’ın Borino kentine taşınan İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu burada da gösterileriyle beğeni topladı. İnegöl yöresi başta olmak üzere ülkemizin farklı yörelerinden oyunlar sahneleyen topluluğa alkışlarla destek verildi. İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğu her iki festivalde de izleyicilere unutulmaz bir gösteri sundu. Gösteriler büyük beğeni topladı.

Borino’da düzenlenen şenliğe halk oyunları ekibinin yanı sıra İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Emin Dündar, beraberindeki meclis üyeleriyle birlikte Önder Alper Taban’ı temsilen katıldı. Festivalde bir konuşma yapan Emin Dündar, “Size vatandan, kardeş İnegöl halkından ve Belediye Başkanımız Alper Taban’dan selamlar getiriyorum. Bu güzel coğrafyada sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyduk. Bu topraklar bizim can yurdumuzdur. Her zaman kalbimizdesiniz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu