Haber

İngiltere Erdoğan’ı yalanladı: ‘Denizaltı inşaat görüşmelerinden haberimiz yok’

İngiliz Donanması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “İngiltere denizaltı yapımında işbirliği yapmak istiyor” açıklamasına yanıt verdi.

Breaking Defence internet sitesine konuşan İngiliz Donanması sözcüsü, “İngiltere Denizaltı Teslimat Ajansı, Savunma Nükleer Organizasyonu ve gemi yapımcısı BAE Systems ekipleri de dahil olmak üzere kimsenin bu konudaki görüşmelerden haberi olmadığını” savundu. Sözcü, “Bu görüşmelerden kimsenin haberi yok” dedi.

ERDOĞAN NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Nisan’da yaptığı açıklamada, “İngiltere’nin denizaltı üretiminde işbirliğine hazır olduğunu” söyledi.

Erdoğan, İletişim Başkanlığı’nın internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Türkiye’den uçak gemisi ve denizaltı sipariş etmeye hazır ülkeler var. İngiltere, Türk tarafıyla denizaltı üretimi konusunda iş birliği yapmaya hazır.”

Middle East Eye (MEE) haber sitesine konuşan bir kaynak, İngiliz hükümetinin Türkiye ile “mürettebatsız denizaltıların ortak üretimiyle ilgilendiğini” iddia etti.

‘SAVUNMA İŞBİRLİĞİ GÜÇLENİYOR’

Öte yandan İngiltere’nin Royal United Services Institute savunma düşünce kuruluşunda araştırmacı olarak görev yapan Sidharth Kaushal, İngiliz savunma yetkililerinin son yıllarda Türkiye’ye bir dizi “üst düzey ziyaret” yaptığı bilgisini paylaştı.

Breaking Defence’nin haberine göre Kaushal, İngiltere’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki askeri operasyonları nedeniyle silah ihracatı kısıtlamalarını ilk kez 2019’da kaldırmasından bu yana savunma iş birliğinin sıkılaştığını belirtti.

İNGİLTERE ORTAK YAPIMDAN NE KAZANABİLİR?

Sidharth Kaushal konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Şaşırtıcı olmayan kısım, Türkiye’nin mürettebatsız yetenekler geliştirmekten bahsetmesi. Bayraktar TB-2,” dedi Sidharth Kaushal.

Kaushal, “İngiltere’nin Türkiye ile ortak üretimle elde edeceklerine gelince; Kraliyet Donanması, mürettebatsız sualtı gemileri geliştirmek ve tedarik etmek için endüstri ile birlikte çalışma konusunda bazı ilerlemeler kaydettiği için, buna değer vermek daha zor görünüyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu