Ekonomi

İngiltere’de eğitim enerji krizi kıskacında

İngiltere’de artan enerji fiyatlarının etkisi ülke çapındaki okullarda hissedilirken, öğrencilerin sınıflarda montlarını giymeleri gerekebileceği uyarısında bulunuldu.

Oxford ve Abingdon’daki 8 okuldan sorumlu Vale Academy Trust’ın Yönetim Kurulu Başkanı Richard Evans, BBC’ye yaptığı açıklamada, artan enflasyon, işçinin maaş artışları ve ısınma maliyetleriyle uğraş ettiklerini anlattı.

Artan ömür maliyetlerinin kimi okullardaki işçi ve öğrencileri ‘öğretim ve ısınma’ ortasında seçimle karşı karşıya bıraktığını söyleyen Evans, güç faturalarının 4 katına çıktığını ve bu durumun okullarda bütçe açığına yol açtığını belirtti.

Evans, “Vatandaş olarak henüz ne yapmamız gerektiğine karar vermedik, ancak Kovid-19 salgını döneminde yaptığımız gibi çocuklardan sınıflarda da montlarını giymelerini istemek zorunda kalabiliriz” sözlerini kullandı.

40 bin sterlin arttı

Evans, her ilkokulun ısınma ve işçi masraflarında 40 bin sterlin artışla karşı karşıya olduğuna işaret ederek, her bir ortaokul için ise bu sayının işçi sayısına bağlı olarak yaklaşık 300 bin sterlin olduğunu aktardı.

Okul bütçelerinin nisanda belirlendiğini ve bu nedenle yüzde 11,1 olarak açıklanan rekor enflasyonun dikkate alınmadığını anlatan Evans, “Özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklarımızın sayısı giderek artıyor ve onların desteklenmesi gerekiyor. Bu nedenle daha fazla personel istihdam etmemiz gerekiyor, böylelikle maliyetler de artıyor” açıklamasında bulundu.

İngiltere’de enflasyon 41 yılın en yüksek seviyesinde

İngiltere’de enflasyon, bilhassa güç ve besin fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde yıllık yüzde 11,1 ile 41 yılın tepesine çıktı.

Enflasyonun 41 yılın en yüksek düzeyinde olduğu ülkede, son 70 yılda yüzde 10 düzeyinin üstü yalnızca 6 kere görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu