Haber

İran bin 650 menzilli yeni seyir füzesi üretti

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Buyruk Ali Hacızade, 1.650 kilometre menzile ulaşabilen “Paveh” adlı yeni seyir füzesi ürettiklerini açıkladı. Hajizade, “Trump, Pompeo ve Süleyman’a saldırı emrini veren komutanlar öldürülmeli” dedi.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Hava Kuvvetleri Komutanı Buyruk Ali Hacızade, devlet televizyonuna değerli açıklamalarda bulundu. Hava Kuvvetleri Komutanı Hacızade, bin 650 kilometre menzile sahip “Paveh” adlı yeni seyir füzesi ürettiklerini açıkladı. Hajizade, “1650 kilometre menzilli seyir füzesi, İran İslam Cumhuriyeti’nin füze cephaneliğine eklendi.” Nokta atışlı füze üretimine önem verdiklerini vurgulayan Hacızade, seyir füzeleri ve insansız hava araçlarıyla ülkenin caydırıcılık gücünü artırdıklarını vurguladı. Hacızade, “İnsansız hava araçlarımız ve seyir füzelerimizle düşmana yönelik tehdidimizi 360 dereceye çıkardık. Yani düşmanımızı her açıdan hedef alma kabiliyetine sahibiz.”

Avrupa ve ABD’ye tehdit

ABD savaş gemilerini 2 bin kilometre mesafeden vurabileceklerini belirten Hacızade, uzun menzilli füzelerin Avrupa ülkelerini de hedef alabileceği uyarısında bulundu. Hacızade, “Biz bu 2 bin kilometreyi Avrupalılara saygımızdan dolayı tuttuk, onlar da saygı duymaya devam edecekler inşallah” dedi. Bölgenin büyük krizlerin eşiğinde olduğunu ve çıkabilecek herhangi bir sorunun İran’ı da etkileyebileceğini kaydeden Hacızade, her türlü senaryoya hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi. Hacızade, “ABD’yi zayıflatmamız lazım. ABD’nin askeri üstünlüğü var ama kazanımlarını ya yok ettik ya da zarara uğrattık. Gerekirse askeri üslerini istediğimiz zaman vurabiliriz” dedi.

“Trump ve Pompeo ölmeli”

İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye yönelik saldırı emrini veren eski ABD Başkanı Donald Trump ve eski Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan henüz intikam almadıklarını söyleyen Hajizadeh, “O gece binlerce Amerikalıyı öldürebilirdik. Süleymani için saldırı emrini veren, “Trump, Pompeo ve komutanlar öldürülmeli” dedi. Saldırıda ABD askerlerini hedef almadıklarını ifade etti. Süleymani’nin öldürülmesinin ardından Irak’taki ABD askeri üssüne ilişkin açıklama yapan Hacizade, “ABD’nin Ayn el-Esad Hava Üssü’nü hedef almaktaki amacımız zavallı ABD askerlerini öldürmek değildi. Elbette bu saldırı birkaç füzenin atılmasından ibaret değildi. Saldırı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki ilk saldırıdır ve etkileri halen devam etmektedir.”

İran’ın füze programı tepki çekti

İran, ABD’nin tepkisine ve Avrupa ülkelerinin telaşına rağmen balistik füzeleri başta olmak üzere füze programını geliştirmeye devam ediyor. İsrail uzun süredir Tahran’ın füze programına karşı dünyayı uyarırken, bunun İsrail, bölge ve Avrupa için tehdit oluşturduğunu savunuyor. Tahran yönetimi ise programın tamamen savunma amaçlı ve caydırıcı olduğunu belirtiyor. – TAHRAN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu