Haber

İsrail ordusu Gazze’den sınır dışı edilmeye zorlanan Filistinlilerin fotoğraflarını yayınladı

İsrail ordusu, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin kuzeyinden sınır dışı edilmeye zorlanan bir grup Filistinliye ait olduğu iddia edilen bir fotoğrafı yayınladı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, Gazze’nin kuzeyindeki sivillerin güneye geçişleri için bugün belirlenen saatler (10.00-14.00) arasında yeniden “tahliye koridoru”nun açıldığı iddia edildi.

Açıklamanın yanı sıra, sınır dışı edilmeye zorlanan onlarca Filistinlinin fotoğrafı da paylaşıldı. Fotoğrafta, ellerinde beyaz bayraklarla Filistinlilerin, yakınlarda bir İsrail tankının bulunduğu yol boyunca yaya olarak ilerlediği görülüyor.

Görüntüde çok sayıda Filistinlinin elleri havada yürümesi dikkat çekiyor.

Gazze’deki Filistin hükümetinden tepki: İsrail ordusu psikolojik operasyonlar düzenliyor

Öte yandan Gazze Şeridi’ndeki Filistin hükümetinin Medya Bürosu da söz konusu sahnelere tepki gösterdi.

Medya Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun manevi bir operasyon yürüttüğü vurgulanarak, yayınlanan görselin dolaşıma sokulması ve yayınlanmasına karşı uyarıda bulunuldu.

Açıklamada, “İşgal ordusu güneye gitmek isteyen onlarca vatandaşı bir araya topladı ve birçok kişinin güneye doğru gittiğini gösterecek şekilde aşağılayıcı bir şekilde fotoğraflarını çekti.” ifadelerine yer verildi. Onun sözleri yer aldı.

İsrail bombardımanında yolların tahrip olması nedeniyle Gazze’deki sivillerin güneye geçişi zorlaşıyor.

İsrail ordusunun 7 Ekim’den bu yana gerçekleştirdiği saldırılarda yolların büyük bölümü tahrip olduğundan Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yaşayan sivillerin bölgenin güneyine geçmesi oldukça zor.

Tahliyelere açıldığı iddia edilen koridordaki yolun yaklaşık 2 kilometresi İsrail saldırıları nedeniyle ağır hasar gördü ve araç geçişi neredeyse imkansız hale geldi.

İsrail saldırıları sırasında koridordaki yol kullanılamaz hale geldiğinden, Gazze’nin kuzeyinden güneyine geçmek isteyen siviller yaya olarak geçmek zorunda kalıyor.

Saldırılar nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan yaşlılar, kadınlar ve çocuklar için bu yolculuk yaya oldukları için daha da zorlaşıyor.

İsrail’in tamamen kuşatıldığını açıkladığı Gazze’nin kuzeyinde yaklaşık 400 bin Filistinli sivilin bulunduğu belirtiliyor.

Filistin kaynaklarına göre, yaklaşık 2,3 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’nde nüfusun yüzde 70’i, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana devam eden baskınları nedeniyle yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu