Haber

Kadıköy’de Kuryelere Ayrımcılık İddiası: ‘Sekizinci Sınıf İnsani Muamele’

KADIKÖY’de bir sitede kuryelerin girişte güvenlik tarafından uyarılarak bina sakinlerinin kullandığı asansörden farklı bir asansöre yönlendirildiği iddia edildi. Siteye sipariş götüren bir kurye, ayrımcılık yapıldığını ve kuryeler için asansör yapıp içine hava filtresi taktırdıklarını belirtti. Muhtemelen kuryelerin mikropları bina sakinlerine geçmesin diye. Bu asansör de yavaş gidiyor, insanların bindiği diğer asansör ise daha hızlı gidiyor. Kendisine sekizinci sınıf insanı gibi davranıldığı şeklindeki cümleleri videoya çekip sosyal medyada paylaşarak tepki gösterdi. Siteye sipariş alan kurye Mahmut Baştaş şöyle diyor: Kuryenin ve site sakininin bindiği asansör farklı. Harika ve kullanışlı bir asansör. Sıradan insanların kullandığı asansörlerin farklı olduğunu, kuryelerin veya işe gelenlerin kullandığı asansörlerin ise farklı olduğunu söyledi. Durumun hukuki boyutunu değerlendiren Avukat İyaz Çimen, Anayasamızın eşitlik esasına dayandığını, kişilerin din, cinsiyet ve ırk ayrımı yapılamayacağını söylüyor. Bu noktada toplumda insanlara işlerine veya mesleklerine göre ayrımcılık yapıyorsanız burada asansör kullanımı da bir ayrımcılık biçimidir. Bununla ilgili Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun yaptırımları olabileceğini söyledi. Site yönetiminden konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Kadıköy’de ‘Kalamış Rezidans’ isimli sitede sipariş getiren kuryelerin güvenlik görevlisi tarafından uyarılarak bina sakinlerinin kullandığı asansörden farklı bir asansöre yönlendirildiği iddia edildi. Site yönetiminin talimatıyla hayata geçirildiği iddia edilen uygulama; Bu durum, siteye sipariş teslim eden bir kuryenin sosyal medya paylaşımı yoluyla ortaya çıktı. Paylaşım sosyal medyada yankı uyandırdı.

SEKİZİNCİ SINIF İNSAN MUAMELESİ

Paylaşımı sosyal medyada paylaşan kurye, asansörün içinde çektiği görüntüde şunları söyledi: Kuryeler için asansör yapmışlar, içine hava filtresi de takmışlar. Muhtemelen kuryelerin mikropları bina sakinlerine geçmesin diye. Bu asansör de yavaş gidiyor, insanların bindiği başka bir asansör ise daha hızlı gidiyor. Biliyorsunuz sekizinci sınıfta insana muamele gibi sözler kullanıyordu.

NORMAL İNSANLARIN KULLANDIĞI ASANSÖRLER FARKLIDIR

Siteye sipariş bırakırken görülen kurye Mahmut Baştaş, şunları söyledi: Kuryenin ve sakinin bindiği asansörler farklı. Sıradan insanların kullandığı asansörden, kuryelerin ve işe gelenlerin kullandığı asansörden farklı, çok kullanışlı bir asansörden bahsetti.

AYRIMCILIK OLARAK KARŞIMIZA ÇIKIYOR

Durumu hukuki açıdan değerlendiren Avukat İyaz Çimen, Anayasamızın eşitlik esasına dayandığını, kişilerin din, cinsiyet ve ırk ayrımı yapılamayacağını söylüyor. Bu noktada toplumda insanlara işlerine veya mesleklerine göre ayrımcılık yapıyorsanız burada asansör kullanımı da ayrımcılıktır. Bu konuda Türkiye İnsan Hakları Kurumu’nun yaptırımları olabilir. Bu yaptırımlar tabi ki idari para cezası niteliğinde olduğundan suç teşkil etmiyor ancak kabahat olarak adlandırılıyor ve karşılığında kurumun vereceği idari para cezaları da uygulanabiliyor. söz konusu.

AYRIMCILIĞA MARUZ KALAN KİŞİLER İNSAN HAKLARI KURUMUNA BAŞVURMALIDIR

Çimen, “Ayrımcılığa maruz kalan bireylerin kuruma başvurması ve ardından kurumun yapabileceği idari soruşturma sonucunda bahsettiğimiz cezai yaptırımların uygulanabileceğini söyleyebiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu