Haber

Musk ve eski yöneticisi arasında ‘ücretsiz yemek’ tartışması çıktı

Sosyal medya şirketi Twitter’in yeni sahibi Elon Musk, Twitter üzerinden Twitter merkezindeki fiyatsız yemek tartışmasına girdi.

New York Times’ta (NYT) 11 Kasım’da çıkan “Kaosun iki haftası: Elon Musk’ın Twitter’i Devralmasının İçyüzü” başlıklı haberde, Musk’ın çalışanlara verilen fiyatsız kahvaltı ve öğlen yemeklerini paralı yapma planı toplumsal medyada atışmalara neden oldu.

Söz konusu planı, “Çalışanların dörtte üçünü işten çıkardı. Şimdi diğerlerini açlıktan öldürmeyi planlıyor. Başarısızlığın vücut bulmuş hali” biçiminde eleştiren bir kullanıcıya verilen yanıtlara Musk da katıldı.

‘Son 12 ayda servis edilen öğle yemeği başına tahmini maliyet 400 dolardır’

Musk, “Belki de yemek yapmayı öğrenmeliler!” diyerek planına takviye veren bir takipçisine, “Ofise neredeyse hiç kimsenin gelmediği göz önüne alındığında bu bilhassa tuhaf. Son 12 ayda servis edilen öğlen yemeği başına varsayımı maliyet 400 dolardır” diye karşılık verdi.

‘Kahvaltı ve öğle yemeği için kişi başı günde 20-25 dolar harcıyorduk’

Musk’ın paylaşımına karşılık ise şirketi devraldıktan sonra işten ayrılan eski Twitter İş Dönüşümü Lider Yardımcısı Tracy Hawkins’ten geldi.

Hawkins, Musk’ı yalanlayarak, “Bu bir palavra. Bu programı, Elon Musk için çalışmak istemediğim için bir hafta evvel istifa edene kadar ben yürütüyordum. Kahvaltı ve öğlen yemeği için kişi başı günde 20-25 dolar harcıyorduk. Bu, çalışanların öğlen yemeği ve toplantılar sırasında işlerine devam etmesini sağlıyordu. Ofislerde iştirak yüzde 20-50 arasındaydı” sözlerini paylaştı.

Musk da Hawkins’in paylaşmının altına şu karşılığı yazdı:

“Yanlış. Twitter, San Francisco merkez binasındaki yemek servisi için yılda 13 milyon dolar harcıyor. Kayıtlar en yüksek doluluk oranının yüzde 25 olduğunu, ortalama doluluk oranının ise yüzde 10’un altında olduğunu gösteriyor. Kahvaltı yapan çalışandan daha fazla kahvaltı hazırlayan insan var. Binada kimse olmadığı için akşam yemeği vermeye bile tenezzül etmiyorlar.”

Twitter’in yeni CEO’su ile eski çalışanları ortasındaki “ücretsiz yemek” tartışması Twitter’da on binlerce etkileşim alırken, takipçilerin bir kısmının çalışanları desteklediği, başkalarının de ABD’de şirketlerin öğlen yemeği vermediğini hatırlatarak Musk’ın tarafını tutarak tartışmaya katıldığı görüldü.

Musk, sosyal medya şirketi Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının akabinde birinci olarak Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, Mali İşler Yöneticisi (CFO) Ned Segal, üst seviye hukuk ve siyaset yöneticisi Vijaya Gadde ile genel danışman Sean Edgett’i misyondan almıştı.

Şirkette idare şurasını feshederek kendisini “tek yönetici” yapan Musk, Twitter çalışanlarının yarısının işine son vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu