Teknoloji

NASA’dan muhteşem keşif! Şimdiye kadarki en eski…

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) yapılan yazılı açıklamaya göre, gökbilimcilerden oluşan bir araştırma grubu, çalışmalarında NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu ve Chandra X-ışını Gözlemevi’nden elde edilen verileri kullandı.

Araştırmacılar, “Büyük Patlama”dan sadece 470 milyon yıl sonra oluşan, şimdiye kadar keşfedilen en eski kara deliği keşfetti.

James Webb Uzay Teleskobu’ndan elde edilen verilere göre keşfedilen kara delik Dünya’dan 13,2 milyar ışıkyılı uzaklıkta bulunuyor.

Araştırmacılar, çalışma bulgularını “erken evrenin daha büyük bir resmini doldurmak” için kullanmayı planlıyorlar.

Bu bulguların, evrendeki ilk süper kütleli kara deliklerin bazılarının nasıl oluştuğuna dair teorileri geliştirebileceği düşünülüyor.

Araştırmaya katkıda bulunan Princeton Üniversitesi’nden Dr. Andy Goulding, kara deliklerin oluştuktan sonra ne kadar hızlı büyüyebileceğinin fiziksel sınırlarının olduğunu, ancak daha büyük olanların bir avantaja sahip olduğunu belirtti.

Yale Üniversitesi’nden astrofizikçi Priyamvada Natarajan, söz konusu keşfi bazı kara deliklerin büyük gaz bulutlarından oluştuğuna dair “şimdiye kadar elde edilen en iyi kanıt” olarak nitelendirerek, ilk kez süper kütleli bir gaz bulutunun oluştuğu kısa bir evre gördüklerini kaydetti. kara delik galaksisindeki yıldızlar kadar ağırdır.

Araştırma Nature Astronomy dergisinde yayınlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu