Ekonomi

Piyasa ABD stok verilerini beklerken petrol fiyatları düştü

Yatırımcıların ABD ham petrol stok verilerinin açıklanmasını beklediği bugün, ekonomik faaliyetin devam ettiğine dair işaretlerin borçlanma maliyetlerinin yüksek kalabileceğini ve potansiyel olarak petrol talebini azaltabileceğini düşündürmesiyle petrol fiyatları geriledi.

Brent vadeli işlemleri 9 sentlik hafif bir düşüşle varil başına 83,52 dolara gerilerken, ABD’nin West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü erken işlemlerde 3 sent düşerek 79,19 dolara geriledi. Piyasanın dikkati, ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) bugün ilerleyen saatlerde açıklayacağı ve ham petrol stoklarına ilişkin güncel rakamlar sunacak olan verilere odaklanmış durumda.

Amerikan Petrol Enstitüsü’ne atıfta bulunan kaynaklara göre, ABD ham petrol ve benzin stoklarında geçen hafta düşüş yaşanırken, distile ürün stokları arttı. Ham petrol stoklarının 24 Mayıs’ta sona eren haftada 6,49 milyon varil azaldığı ve analistlerin 1,9 milyon varillik düşüş beklentisini aştığı bildirildi. Benzin stokları 452.000 varil düşerken, distile ürünler 2,045 milyon varil arttı.

ANZ Research, EIA’nın raporunda güçlü talebe ilişkin herhangi bir göstergenin ham petrol fiyatlarına destek sağlayabileceğini belirtti. Bu arada, zayıf yakıt talebine bağlı olarak Nisan ayı boyunca artan küresel petrol stokları, OPEC+ üreticilerinin arz kısıtlamalarını sürdürme argümanını güçlendirebilir. OPEC+ üyelerinin üretim politikalarını görüşmek üzere 2 Haziran’da bir araya gelmesi planlanıyor.

Petrol piyasası son dönemde ABD Merkez Bankası’nın uzun bir süre daha yüksek faiz oranlarını koruyacağı beklentisi nedeniyle baskı altında kaldı. Daha yüksek borçlanma maliyetleri fonları ve tüketimi kısıtlayarak ham petrol talebini ve fiyatlarını olumsuz etkileyebilir. Mevcut piyasa duyarlılığı, Fed’in Eylül ayından önce faiz indirimine gitmeyeceği yönünde değişmiş olup, bu durum Haziran ayında başlayacak bir faiz indirimi döngüsü beklentisinden farklıdır.

Bu gelişmelerin arka planında, ABD ekonomik faaliyeti büyümeye devam etmekle birlikte, firmalar arasındaki hava geleceğe dair daha kötümser bir hal almıştır. Federal Rezerv anketine göre enflasyon mütevazı bir oranda artıyor ve petrol fiyatlarını etkileyen ekonomik manzaranın karmaşıklığına katkıda bulunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu