Haber

Polonya Başbakanı, Wagner grubuna ait paralı askerlerin sınıra yaklaştığını söyledi

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Beyaz Rusya’da bulunan bir Rus özel güvenlik şirketi olan Wagner grubuna ait bir paralı askerin Polonya sınırına yaklaştığını söyledi.

Morawiecki, Beyaz Rusya’daki Wagner kümesi hakkında basına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Morawiecki, Wagner’e ait 100’den fazla paralı askerin, Litvanya ile Polonya arasında Baltık Denizi kıyısında yer alan Rusya’nın Kaliningrad bölgesine ilerlediğini bildirdi.

“Şimdi durum daha da tehlikeli hale geliyor.” Morawiecki, “Bu kesinlikle Polonya topraklarında daha fazla hibrit saldırılara doğru bir adımdır” dedi. değerlendirmesini yaptı.

Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski de “Wagner’in dahil olduğu önemli olaylar” olması durumunda Polonya, Litvanya ve Letonya’nın Belarus’a sınırlarını ortaklaşa kapatabileceklerini duyurdu.

Belarus, Wagner Grubu’na ülkeye yerleşme teklifinde bulundu

Rus özel güvenlik şirketi Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin, Haziran ayında silah arkadaşlarıyla birlikte Rus yönetimine karşı silahlı bir isyan başlatmıştı. Ayaklanma, Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko’nun müdahalesiyle sona erdi.

Prigojin’in Belarus’a gitmesinin ardından Wagner’e ülkeye yerleşme teklifinde bulunan Lukashenko, Belarus ordusunun Wagner savaşçılarının deneyimlerinden yararlanabileceğini kaydetti.

Wagner’in kurucusu Prigojin, 19 Temmuz’da paralı askerlerinin Belarus topraklarına geldiğini bildirdi.

Belarus ordusunu “dünyanın ikinci ordusu” yapmaktan söz eden Prigojin, gerekirse yanlarında olacaklarını söyledi.

Polonya Ulusal Güvenlik Komitesi Yetkilisi Zbigniew Hoffmann 21 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Savunma Bakanlığı’nın Wagner varlığının oluşturduğu tehditleri değerlendirerek birlikleri Belarus sınırına kaydırmaya karar verdiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu