Haber

Sabri Uzun: Soylu’ya ‘Benden habersiz İstanbul Emniyeti’ne emir vermeyeceksin’ diyen oldu mu?

Eski Emniyet İstihbarat Daire Lideri Sabri Uzun, Sarallar soruşturmasını ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yla İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında geçen ‘sızıntı’ sohbeti iddialarını değerlendirdi.

Halk TV’de konuşan Sabri Uzun, Sarallar olarak bilinen organize hata örgütünün bir akrabasının kendilerine yönelik rapor hazırlayan ilçe emniyet müdürüne, “Raporunu çekmezsen Süleyman’la ben konuşacağım” dediğini argüman etti.

Uzun şöyle konuştu:

“İsim kullanmadan bir şeyler anlatmak istiyorum. Pekala Süleyman Soylu’ya daha önce ‘Benden habersiz İstanbul Emniyeti’ne buyruk vermeyeceksin, İstanbul Emniyeti’nin işine karışmayacaksın’ diyen oldu mu? Bu bir soru işareti olarak elinizde bulunsun.

Şimdi mevzuyu biraz açayım ben… Pekala 2017 yahut 2018 yıllarında Bakırköy ilçesinde bu çek-senet tahsilatçıları, çeteleri insanları tehdit ederken İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan Bey’e İl Emniyet Müdürü’ne bu mevzuyu rapor ediyor. ‘Bizim ilçemizde böyle bir çeteleşme var’ diyor. Buna karşı Organize Cürümler Şubesi bünyesinde bir çalışma başlatılsın diye. Ve daha sonra bu Sarallar’ın akrabası bir emekli emniyet müdürü bu ilçe emniyet müdürüne geliyor. ‘Sen bizim akrabalar hakkında bu türlü bir rapor yazmışsın. Lütfen bu raporunu geri çek. Çekmezsen Süleyman’la ben konuşacağım. Seni görevden aldıracağım’ diyor.

Sanırım 10-15 gün sonra bu ilçe emniyet müdürü misyondan alınıp Spor Şubesi’ne veriliyor. Oradan da sanıyorum Turizm Şubesi’ne falan verildi.

Daha sonra o yetkili bu husus kendisine intikal ettiğinde Süleyman Bey’i çağırıyor. Başka bir yetkiliyi daha çağırıyor ve ‘İstanbul Emniyeti’ne benden habersiz emir vermeyeceksin’ diyor.

Peki mevzu ne? Çok net söylüyorum: Alaaddin Saral. Bugün prestijiyle 160 küsür kişi yakalanmış herhalde bu Saral çetesi falan. Ancak yakalanmayan bir kişi var o da Alaaddin Saral. Ben o denli duydum gerçek isminin de İlyas olduğunu söylüyorlar. Bilmiyorum hakikat mu değil mi…”

Ne olmuştu?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş arasında Sarallar operasyonu sonrasında ‘sızıntı’ gerilimi olduğu iddia edilmişti. T24 yazarı Tolga Şardan, şunları yazmıştı:

“İddiaya nazaran; temmuzun son günlerindeki bu görüşmede Soylu, kentin genel güvenlik ve gereksinimleriyle ilgili değerlendirmeler yaptı. Birebir görüşmede Soylu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş’a yönelik olarak Sarallar Grubu operasyonuyla ilgili kendisine neden bilgi verilmediğini sordu.

Soylu’nun eleştirisi üzerine Aktaş, “size her söylediğimizde sızıntı oldu” cevabını verdi.

Görüşmenin gerçekleştiği oda bir anda buz kesti. Soylu, Aktaş’ın sözlerine “sen ne demek istiyorsun?” diye çıkıştı. Ama Aktaş, daha fazla konuşmak yerine susmayı tercih etti.

Yaşanan gerginlikle birlikte Soylu görüşmeyi sonlandırıp dışarı çıkarken Aktaş’la ilgili sert kelamları sarf etti.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu