Sağlık

Sigarayla sigarayı bırakamazsınız!

İSTANBUL (İGFA) –Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Onur Noyan, e-sigarayla sigarayı bırakmanın mümkün olup olmadığını anlattı.

Prof., e-sigara ile sigara arasındaki benzerliklerden bahsetmek gerektiğini belirtti. Onur Noyan, “Sigara dediğimiz ürün aslında tütünün yakılması ve nikotinin açığa çıkmasıyla elde ediliyor. E-sigara, nikotinin yakılması veya buharlaştırılmasıyla elde edilen ürünlerdir.” söz konusu.

Her ikisinin de ortak benzerliğinin nikotin içermesi ve nikotinin bağımlılık yapması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Onur Noyan, “E-sigaranın verdiği zarar normal sigaranınkine çok benzer. Öncelikle bağımlılık yapıcı etkileri normal sigara ve e-sigaraya çok benzer. “İçerdiği kimyasalların neden olduğu akciğer sorunları ve bilinmeyen diğer ürünlerin neden olduğu metabolik sorunlar nedeniyle e-sigaraların en az sigara kadar zararlı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

E-SİGARA İLE SİGARAYI BIRAKABİLİR Mİ?

Sigarayı bırakmak için daha az zararlı olduğu düşünülen e-sigarayı kullanmaya başlayan kişinin, nikotin bağımlılığı devam ettiği için hayatından nikotini çıkarmakta da zorluk yaşadığını anlatan Prof. Onur Noyan, “Bu bağlamda sigaradan e-sigaraya geçiş aslında nikotin bağımlılığının devamını sağlıyor ve bağımlılığın azaltılmasına herhangi bir etkisi olmuyor. Bazı durumlarda çok nadir de olsa e-sigaraya geçişle birlikte kişilerin alışkanlıklarının değişebileceği ve bu sayede sigarayı bırakmanın daha kolay hale gelebileceği söylenebilir ancak bunun pratikte ve bilimsel olarak doğru olduğunu söyleyemeyiz. “Sonuç olarak sigarayı bırakmak için e-sigara yerine mutlaka tıbbi destek alınmalıdır” dedi.

E-sigarayla ilgili yanlış inanışları sıralayan Prof. ya da diğer ünlülerin e-sigara tükettiği bilinen medyada ve sigarayı bırakmaya alıştıklarına dair haberler yer alıyor.” “Aslında e-sigaralarla ilgili en büyük yanlış bilgi bu” dedi.

Bu bağlamda Prof. Dr., e-sigaranın da en az sigara kadar zararlı olduğunu belirtti. Dr. Noyan, “Sigarayı bırakma aracı olarak kullanılmamalı. Sigarayı bırakmak için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. E-sigara aslında bağımlılığa geçişi hızlandırır ve tedaviden uzaklaştırır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu