Ekonomi

Son yıllarda terörle anılan Gabar Dağı’ndan petrol fışkırıyor! Günlük üretim 5 bin varil

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Genel Müdürü Melih Han Alım, Şırnak’ın Gabar Dağı’nda terörden arındırılan petrol keşfine ilişkin değerli açıklamalarda bulundu. Bölgede günlük 5 bin varil petrol üretildiği bilgisini veren Alım, işin ekonomik maliyetinin bugünkü petrol fiyatıyla kıyaslandığında günlük 400 bin dolara denk geldiğini söyledi.

“GELECEK YIL 20 KUYU AÇACAĞIZ”

Gabar’daki mevcut petrol sahasında duyurdukları bir keşif geliştirdiklerini belirten Bilgin, “Saha geliştirme faaliyetlerimiz kapsamında bu yıl orada 10 adet kuyu açmayı planladık. Bu keşif aynı zamanda onlarla ilgili bir çalışma. Sahada yaptığımız işler bize olumlu sonuçlar getiriyor. Rezerv değerlendirmesini sürekli güncelliyoruz. “Orada çok ciddi üretilebilir bir rezerv var. İki tür rezerv vardır: Sahada ‘brüt rezerv’ dediğimiz gaz veya petrol var ve bunun ne kadar üretilebileceği var. Kritik olan üretilebilir rezervdir. Önümüzdeki yıl bölgede toplam 20 kuyumuz olacak. Orada günde 5 bin varil üretim yapıyoruz” dedi.

GAZ KULLANILDIĞININ İŞARETİ

Akdeniz’deki çalışmalarla ilgili son durumla ilgili değerlendirmelerde bulunan Alım, “Özellikle Akdeniz’deki çalışmalarımızda gaz işaretleriyle karşılaştık. Kuyulardan olumlu veriler alındı, çalışmalarımızı o kuyu etrafında yoğunlaştırdık. Bitirmedik. Daha dikkatli bakıyoruz oralara.”

ADIM PLANI YAPILDI

Bilgin, Karadeniz’deki keşfin yanı sıra bölgedeki diğer keşifler için de olumlu beklentileri olduğunu söyledi. Alım, “Çaycuma-1 kuyusunu tamamladık. Bir plan yapıyoruz, beş yılda nereye, hangi kuyuya gideceğimizi adım adım planladık. Fatih Sondaj Gemisi yeni hedefine doğru yol alacak. bölgeden olumlu bir beklenti var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu