Ekonomi

Türkiye mega projelerle gelişti

Avrasya Tüneli, Çanakkale Köprüsü ve Çam ve Sakura Hastanesi gibi yap-işlet-devret yani kamu-özel iş birliği projeleri olan ve kamuoyunda sıklıkla konuşulan dev projeler, Türkiye’nin kalkınmasında önemli rol oynadı.

Kamu Özel İşbirliği Araştırma Merkezi Başkanı Dr. Eyüp Vural Aydın, Haber7’ye Türkiye’nin dev projelerini anlattı.

Yap-işlet-devret kapsamında son 40 yılda 270 projenin tamamlandığını belirten Aydın, bu projelerin yatırım büyüklüğünün 100 milyar dolar olduğunu söyledi. Bu 100 milyar dolarlık yatırımın 65 milyar dolarının son 17 yılda hayata geçirildiğine dikkat çeken Aydın, Türkiye’de uygulanan projelerin çoğunlukla ulaşım ve enerji odaklı olduğunu belirtti. Aydın, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Gebze-İstanbul Otoyolu, Osmangazi Köprüsü ve Çanakkale Köprüsü gibi projelerin yanı sıra hayata geçirilen şehir hastanelerinin de Türkiye’nin kalkınmasında önemli rol oynadığının altını çizdi.

“TÜRKİYE’NİN KALKINMASININ DEĞERLİ BİR PARÇASI”

Aydın, halkın her zaman kâr amaçlı yatırım yapmayacağına dikkat çekti. “Bir ülke iki şekilde gelişebilir. Birincisi sanayi, ürettiğinizi satmak zorundasınız. Diğeri mega projeler, Türkiye’de hayata geçirilen dev projeler kalkınmanın en önemli parçası haline geldi” dedi. Hizmete sunulan yap-işlet-devret projelerinin tamamının birbirini tamamlayan projeler olduğunun altını çizen Aydın, İstanbul Havalimanı’nın kamu-özel işbirliğiyle yürütülen en değerli projelerden biri olduğunu söyledi. Projelerin en önemli kısmının finansman ve inşaat olduğunu belirten Aydın, bu projelerin inşaat kısmında çok üst düzey bir uyumun gerekli olduğuna, bunun da özel daire işbirliğiyle sağlandığına dikkat çekti. Aydın, “Mega projelerin finansmanı kadar zamanında tamamlanması da önemli. Bu projelerin kamu-özel iş birliğiyle yürütülmesi üst düzey koordinasyonu sağlıyor.”söz konusu.

“AVRASYA TÜNELİNDEN GÜNLÜK 73 BİN ARAÇ GEÇİYOR”

Mega projelerin israf olduğu yönündeki eleştirilere değinen Aydın, İstanbul Havalimanı’nın 1 yıllık kirasının 1 milyar Euro olduğunu ve devletin bu kârla tüm KÖİ projelerine garanti verdiğini belirtti. İlk inşaat başladığında İstanbul Havalimanı’nın uzakta olduğu yönündeki eleştirileri hatırlatan Aydın, şehrin artık o yönde yerleşmeye başladığına dikkat çekti. Avrasya Tüneli’nden günde 73 bin aracın geçtiğini belirten Aydın, “Devlet böyle bir yapıyı yap-işlet-devret modeliyle değil de sadece kamu tarafıyla yapmaya çalışsaydı, yapımı 10 yılı bulurdu.” Proje hizmete açılacak.”Aydın, KÖİ projelerinin finansman ihtiyacını çok kısa sürede karşılamaya başlayacaklarını belirtti.

SUUDİ ARABİSTAN’DA PPP PROJELERİ AÇIKLANACAK

Türkiye’deki mega projelerin Suudi Arabistan’da örnek teşkil ettiğini belirten Aydın, Suudi Arabistan’daki PPP projelerine danışmanlık vereceklerini söyledi. Suudi Arabistan’ın proje tecrübeleri nedeniyle Türk firmalarıyla iş birliği yapmak istediğini belirten Aydın, çok kısa sürede bu ülkede çalışmalara başlayacaklarını ifade etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu