Haber

Türkiye’de İlk Kez Düzenlenecek Aerobik Cimnastik Avrupa Şampiyonası Başlıyor

ANTALYA’nın ev sahipliğinde Türkiye’de ilk kez düzenlenecek 13. Aerobik Cimnastik Avrupa Şampiyonası öncesinde basın toplantısı düzenlendi. Türkiye Milli Takımı ve sporcularının katıldığı toplantıda konuşan Türkiye Cimnastik Federasyonu Aerobik Cimnastik Teknik Komite Başkanı Bahadır Uygur, hedeflerinin altın madalya kazanmak olduğunu söyledi.

Türkiye’de ilk kez 17-19 Kasım tarihleri ​​arasında Antalya’da düzenlenecek 13. Aerobik Cimnastik Avrupa Şampiyonası yarın başlıyor. İbrahim Çolak Jimnastik Salonu’nda gerçekleştirilecek şampiyonaya 21 ülkeden 398 sporcu katılacak. Sporcuların 3 gün boyunca ter dökerek altın madalya kazanacağı şampiyonanın açılışı yarın saat 16.00’da yapılacak.

Şampiyona öncesi 17 seride mücadele edecek Türkiye Milli Takımı sporcuları ve yöneticileri tarafından basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Türkiye Cimnastik Federasyonu Aerobik Cimnastik Teknik Komite Lideri Bahadır Uygur, Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, Aerobik Cimnastik Milli Takım Antrenörü Burcu Önal Sevlim, milli sporcular Ayşe Begüm Onbaşı ve Can Sarı katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Antalya Gençlik ve Spor İl Müdürü Yavuz Gürhan, şampiyonanın Türkiye’de düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Gürhan, “21 ülkeden 400’e yakın sporcumuzla bu şampiyonaya ev sahipliği yapacağız. Katılan tüm ülkelere başarılar diliyorum. Yeni bir keyifle yeni bir şampiyonada bir arada olmayı ve bu yıl daha büyük organizasyonlarda yine sizlerle birlikte olmayı umuyorum.” Şu anda daha önce yarışacak sporcu bulamadığımız branşlarda dünya şampiyonaları düzenliyoruz. “Bu sporun güçlü ve doğru planlanması sayesinde ülkemizi temsil edecek sporcu sayısı en kısa sürede istenilen sayıya ulaşacaktır. “dedi.

‘ÖNCE FİNAL, SONRA MADALYA’

Şampiyonada altın madalyayı hedeflediklerini belirten Türkiye Cimnastik Federasyonu Aerobik Cimnastik Teknik Komite Başkanı Bahadır Uygur, “Bakanlığımıza ve federasyonumuza, organizasyonumuzun 100. yılında bu yarışmaya ev sahipliği yapma girişiminde bulundukları için teşekkür ediyorum. Cumhuriyet ve yepyeni bir tesisimizde yarışmamıza olanak sağlıyor. Harika tesislerimiz var. Bu tesisler bizimdir. “Antalya’daki bu yeni tesis, Avrupa ve Dünya şampiyonalarını düzenleyebilecek kapasitededir. Çok güçlü, kaliteli bir altyapıdan gelen sporcularımız var. Şubemiz adına yükselişimizi sürdüreceğimize inanıyorum. Hem genç hem de büyükler kategorisinde 17 serimiz var. Hedefimiz önce final, sonra madalya” dedi.

‘YOĞUN BİR KAMP DÖNEMİ GEÇİRDİK’

Kamp döneminde iyi hazırlandıklarını belirten Aerobik Cimnastik Milli Takım Antrenörü Burcu Önal Sevlim, “Romanya’da düzenlenen Dünya Kupası’nda grup kategorisinde cumhuriyet tarihimizdeki ilk madalyayı kazandık. Bu madalya bizi hem motive etti hem de motive etti. Avrupa Şampiyonası için madalya hedefimizi güçlendirdik. Yoğun bir kamp programımız vardı. “Girdik, hazırlıklarımızı tamamladık ve geldik. Madalya hedeflerimiz var. İnşallah güzel sonuçlarla yarışı tamamlayacağız” dedi.

‘KARİYERİME BİR ALTIN ​​MADALYA DAHA KATMAK İSTİYORUM’

Şampiyonada mücadele etmenin heyecanını yaşadığını ve altın madalyayı hedeflediğini söyleyen milli atlet Ayşe Begüm Onbaşı, şunları söyledi:

“Bugün aranızda olmak benim için büyük mutluluk. 2010 yılından bu yana yarışmalara katılıyorum. 2023 yılı bizim için çok yoğun bir yıl oldu. Birçok yarışmaya katıldık, madalyalar kazandık. Daha önce de bizim için büyük bir motivasyon oldu. Avrupa şampiyonası Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı “Bu yıl ülkemizde düzenlenecek olan Avrupa Şampiyonası’na ev sahipliği yapmanın hem rahatlığı hem de baskısı var. Bu yarışmada hem teklerde hem de gruplarda yarışacağım. Kariyerime bir altın madalya daha eklemek istiyorum.”

‘EN İYİ NOKTADA TAMAMLAMAK İSTİYORUZ’

Yarışmanın Antalya’da yapılmasının önemine vurgu yapan milli atlet Can Sarı, “Hem ev sahibiyiz, hem de alışık olduğumuz bir salon. Taraftar sayımız diğer ülkelere göre daha fazla olacak. Grup Horon ve Karadeniz, seyircimizin de yanımızda olacağını düşünüyorum. Bizim için “Bu yıl zor bir süreçti. Oldukça zorlu ve yoğun bir süreçti. Bu yıl Avrupa Şampiyonası’nı en iyi noktada tamamlamak istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu