Haber

Yanlış excel belgesi Kuzey İrlanda polislerini deşifre etti

IRA militanlarının bir dönem polisi hedef alan bağımsızlık hareketleri ile gündemde olan ülkede barış dönemi yaklaşık 25 yıldır devam etse de suikast hareketlerinin olduğu biliniyor. sırasında polis memurlarına karşı

Polisin geçen Salı günü Bilgi Edinme Özgürlüğü web sitesine yanlış Excel belgelerini yüklediğinde eşi benzeri görülmemiş bir sızıntı meydana geldi ve polis memurlarının ailelerinden bile sakladığı söylenen ayrıntılar kamuoyuna açıklandı.

Konuyla ilgili Politico’ya konuşan Kuzey İrlanda polis memurları, üslerine ve politikacılara olan inançlarını kaybettiklerini söyledi.

“Yaşananlar, ilk günden beri bize anlatılanların aksine”

Kıdemli bir polis memuru, “Bunun ne kadar aptalca olduğunu açıklayamam. İlk günden beri kendimizi ve ailemizi korumamız için söylenenlere aykırı” dedi.

Polis memuru, baba tarafından ailesinin kendisini yıllardır tarım bakanlığında memur olarak tanıdığını söyledi.

“Teröristler böyle bir bilgi için ölmeyi göze alır”

Bir diğer polis memuru, “Salı gecesi birbirini tanımayan üç meslektaşım dosyayı WhatsApp’tan gönderdi. Hiçbirimiz gördüğümüze inanamadık. Teröristler böyle bir bilgi için canını verir. Biz kendimiz verdik.”

“2 bin polis yasal işlem başlatmaya hazırlanıyor”

Kuzey İrlanda’da görev yapan polislerin listesinin bulunduğu, dosyada İngiliz iç istihbarat servisi MI5’in Belfast’taki karargahında görev yapan 35 terörle mücadele polisinin de yer aldığı kaydedildi.

Polis sendikasından yapılan açıklamada, 2 bine yakın polisin sızıntıyla ilgili yasal işlem başlatmaya hazırlandığı belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu