Haber

Azerbaycan’ın özgürleştirdiği Şuşa şehri Arjantin’de anlatıldı

BUENOS Azerbaycan’ın Buenos Aires Büyükelçisi Ramzi Teymurov, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi ile özgürlüğüne kavuşturduğu Şuşa kentini anlattı.

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te Yunus Emre Enstitüsü’nde düzenlenen etkinliğe Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçisi Şefik Vural Altay’ın yanı sıra birçok yabancı misyon temsilcisi, devlet adamı ve akademisyen katıldı.

Teymurov, 44 gün süren Karabağ Zaferi’ni anlattı, milletlerarası hukuka nazaran Azerbaycan’a ait olan Karabağ ve çevresinin 30 yıl işgal altında kaldığını hatırlattı.

Birleşmiş Milletler’in bölge hakkındaki tasarılarını lisana getiren Teymurov, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’nin yalnızca Azerbaycan’ın değil, aynı zamanda uluslararası hukukun zaferi olduğunu söyledi.

Teymurov, Şuşa’nın tarih ve medeniyet açısından kıymetine dikkati çekerek, kentin tarih boyunca Kafkasya bölgesinin müzik merkezi, Azerbaycan’ın en ünlü bestekar ve sanatçılarına beşik olduğunu belirtti.

Şuşa’nın işgal periyodunda birçok tarihi yapıtını kaybettiğini aktaran Teymurov, “Şuşa’da önceden 17 tane cami vardı, bugün sadece 2 tane kaldı, yani 15 camiyi yok ettiler ama biz Şuşa’yı yeniden inşa edeceğiz ve asıl haline döndüreceğiz. Şuşa yalnızca Azerbaycan’ın değil, tüm Türk dünyasının şehridir.” dedi.

Büyükelçi Teymurov, dün Semerkant’ta Türk Devletleri Teşkilatı Devlet Başkanları Zirvesi’ne değinerek, Orta Asya bölgesinin değerini vurguladı ve Arjantin’in bu bölge ülkeleriyle kuracağı ilişkiden elde edeceği faydalara değindi.

Temyurov’un konuşmasının akabinde, Azerbaycan’ın Karabağ Zaferi’ni anlatan bir görüntü gösterimi yapıldı ve davetlilere Azerbaycan lezzetleri ikram edildi.

İki yıl evvel Şuşa işgalden kurtarıldı

Azerbaycan ordusu, iki yıl evvel Karabağ’ın sembol şehri Şuşa’ya girerek, Ermenistan işgaline son verdi.

Ermenistan ordusunun sivil yerleşim ünitelerine ateş açması üzerine 27 Eylül 2020’de başlatılan karşı saldırı 44 gün sürdü ve bu sürede 300’den fazla yerleşim ünitesi işgalden kurtarıldı.

Azerbaycan ordusunun Şuşa’ya girmesi, Ermenistan ordusunun dağılmasına neden oldu ve Ermenistan 10 Kasım 2020’de hezimetini kabul eden bildiriye imza attı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, savaşın bittiği tarih olan 10 Kasım’ın Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat tarihi olması nedeniyle Şuşa’nın kurtarılma tarihi olan 8 Kasım’ı “Zafer Günü” ilan etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu