Haber

Belarus Güvenlik Konseyi: Yabancı istihbarat servisleri Belarus’ta darbeye hazırlanıyor

Belarus Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç,Belarus istihbarat servislerinin ülkede iktidar değişikliğine hazırlanan askeri hücreleri tespit ettiğini ve bunların komşu AB ülkeleri ve Ukrayna’daki eğitim yerlerini bildiğini söyledi.

‘Belarus 1’Televizyona konuşan Volfovic şunları söyledi: “ABD’nin bu yıkıcı askeri politikasına Polonya, Baltık ülkeleri ve Ukrayna gibi komşularımız öncülük ediyor. Bu ülkelerin topraklarında Rusya ve Belarus topraklarından kaçan suçlulardan oluşan sabotaj ve keşif grupları yasa dışı bir şekilde örgütleniyor. Komşu ülkelerin topraklarında öldürmeye, sabotaj yapmaya ve anayasaya aykırı yöntemler kullanmaya devam ediyorlar, “Hükümeti devirmek için savaşmaya hazır bireyler yetiştiriyorlar.”söz konusu.

Volfovic, ‘hükümetin demokratik yollarla devrilmesi’ni açıkça ifade etmekten çekinmeyen Polonya ve Baltık ülkeleri yetkililerinin bunu teşvik ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Bu nasıl demokrasi? Bu demokrasi değil. Ama bunların hepsinin farkındayız. İstihbarat servislerimiz bunları yakından takip ediyor.”dedi.

Volfoviç, Belarus istihbarat servislerinin ülkeye yönelik bu tehditleri etkisiz hale getirmek için gerekli tedbirleri almaya devam ettiğini vurguladı. “Bugün hem siyasi hem ekonomik boyutları, hem de bilgi bileşenini kapsayan hibrit bir savaş yürütülüyor. Bu tehditleri etkisiz hale getirecek mekanizmalar da ülkenin yeni ulusal güvenlik konseptinde ve askeri doktrininde açıkça ortaya konmuştur.”söz konusu.

RusyaVe BelarusABD ve müttefiklerinden farklı olarak diğer ülkelere tehdit oluşturmadığını belirten Volfovic, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Artık dünya değişti. Tek kutuplu dünya çöküyor, çok kutuplu bir dünya inşa ediliyor. Bunun arka planında Batı ile Doğu arasında süregelen bir mücadele var. Bugün ABD ve NATO müttefikleri etki alanlarının genişlediğini açıklıyor. ABD liderliğinin Ukrayna topraklarının kendi sorumluluk alanına dahil olduğuna dair açıklamaları var. ABD nerede, Ukrayna nerede? Biz, Rusya ve Belarus eyaletleri, başkalarını tehdit etmekle suçlanıyoruz. Ne Rusya ne de Beyaz Rusya sorumluluk alanlarını beyan etmiyor ve örneğin Kanada veya Güney Amerika’da ABD’ye yakın nüfuz alanları iddiasında da bulunmuyor. Bizim buna ihtiyacımız yok, biz her zaman tüm ülkelere karşı barışçıl, iyi komşuluk ve karşılıklı saygıya dayalı tutumu savunuyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu