Teknoloji

Deniz Memelilerinin Kuyrukları Neden Balıklardan Farklıdır?

Balinalar ve yunuslar gibi balıkların aksine Deniz memelileriDeniz canlıları olmak için diğer hayvanlardan evrimleştiler.

Deniz memelileri hangi hayvanlardan evrimleşmiştir?Şimdiki görünümüne nasıl kavuştuğunu ve balıklardan nasıl farklılaştığını birlikte inceleyelim.

Dört ayaklı hayvanlardan evrimleştiler!

Kuyruk yüzgeçleri su itmek kullanılmış. Balık kasları omurgayı bir yandan diğer yana hareket ettirir. Bu nedenle, gövdeyi kaygan bir hareketle fiilen ileri itmek için dikey bir yüzgeç gereklidir.

Bununla birlikte, deniz memelilerinin evriminde arka uzuvlar Ortadan kaybolmalarına rağmen, hala körelmiş pelvik kemikleri var. Balinalar ve yunuslar balıkların aksine vücutlarının altında uzuvları olan dört ayaklı kara canlılarından evrimleşmiş ve günümüze kadar gelebilmişlerdir.

Balinaların ve yunusların ilk ataları: Pakicetus

Deniz memelileri şimdiki halineBu fosillerin en eskisine gittiğimizde karşımıza çıkan canlı Pakicetus’tur.

Pakicetus, balinalar ve yunuslar ilk göğüslü ata olduğu iddia edilmektedir. Günümüz Pakistan sınırlarında yaşadığı bilinen Pakicetus, balık yiyen etçil bir hayvandır.

Deniz memelilerinin kuyruklarının da işlevleri vardır.

Elbette deniz memelileri evrimleri boyunca kuyruklarını kullanmaya devam ettikleri için bu kuyruklar körelmedi. örneğin, balinalar bir bağlantı şekli olarakbu haldeyken su yüzeyine çarparlar veya su altındaki avlarını sersemletirler.

  • Kaynaklar: prof. Adriana Heguy, Birleşik Krallık Balinaları, Amerikan Doğa Tarihi Müzesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu