İş

“Yürürken başınızı dik tutun” uyarısı

Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Deniz Demirci, “Yürüyüşte duruş önemlidir.” değerlendirmesini yaptı.

Üniversiteden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Demirci, gerçek yürüyüşün değerli püf noktalarına ve gerçek ekipman kullanmanın değerine dikkat çekti.

Yürürken dikkat edilmesi gereken noktalara değinen Demirci, “Egzersiz olarak yürürken doğru teknik sakatlanmaları önler, antrenmanınızı daha etkili ve keyifli hale getirir. Yürüyüşte duruş önemlidir.” terimleri kullandı.

Demirci, “Yürürken başınızı dik tutun, ileriye bakın. Çeneniz nötr pozisyonda, çok yüksekte veya göğsünüzde olmamalı. Omuzlarınız geride ve rahat olmalı, kambur değil.” değerlendirmesini yaptı.

Yürüyüş sırasında adım uzunluğunun sabit olması gerektiğine dikkat çeken Demirci, şöyle konuştu:

“Yürümede adım uzunluğu değerlidir, yürüyüş şekli ne olursa olsun adım uzunluğunun sabit bir formda olması gerekir. Yürürken daima bir ayak yere temas halinde olmalıdır. Yürüme topuk vuruşuyla başlar, ardından ayak Topuğa kadar yuvarlanır ve ayak parmaklarından güçlü bir itme yapılır. Odak noktası daha uzun adımlar değil, daha hızlı adımlardır. Yürürken kol sallama değerlidir. Bu, yürümeyi tam vücut egzersizi yapar.

Yürürken konuşabiliyor ama bir müziğin sözlerini söyleyemiyorsanız tempolu yürüdüğünüzü anlayabilirsiniz. Yürüyüş kıyafetleri rahat olmalı ve serbestçe hareket etmek için çok sıkı olmamalıdır. Bazı atletik giysiler, nemi cildinizden uzak tutmaya yardımcı olan, ter emici özel bir polyester veya naylon kumaştan yapılır. Teri kumaşın dış yüzeyine taşımak ve hızlı bir şekilde buharlaşmasını sağlamak için tasarlanmıştır. Yürüyüş sırasında vücut ısınız değişebileceğinden, kat kat giyinmeniz faydalı olabilir.

Yürürken ayakkabı seçimi de değerlidir. Rahat, yeterli takviye sağlayan ve kabarmaya neden olmayan günlük bir ayakkabı veya ayakkabı. Spor Ayakkabı ile yürüyebilirsiniz. İşe yürüyerek gidecekseniz, her zamanki iş kıyafetlerinizi rahat bir ayakkabı ile giyebilir, işe giderken ayakkabınızı değiştirebilirsiniz.

Demirci, planlanan uzun yürüyüşlerde bazı önlemlerin alınabileceğini belirtti.

Haftanın çoğu günü en az 30 dakika orta şiddette egzersiz yapılması gerektiğini belirten Demirci, “Haftada 1-2 kez işe yürüyerek gidin. Molalarda 10-15 dakika tempolu yürüyüş yapın. Tempolu çıkın” yemeklerden önce veya sonra 10-15 dakika yürüyün Merdivenlerden aşağı inin Dışarı çıkın asansör ve yürüyen merdivenleri kullanmaktan kaçının Evdeyken hareketli olun Biraz bahçe işleri yapın Köpeğinizi gezdirin Markete yürüyerek gidin. ifadeleri kullandı.

Demirci, güvenli yürüyüş için önerilerini şöyle sıraladı:

“Mümkünse kaldırımlarda yürüyün. Sokaklarda yürüyorsanız, her zaman karşıdan gelen trafikle karşılaşın, hava karardıktan sonra yürümekten kaçının. Yürümeyi seçerseniz, iyi aydınlatılmış sokaklarda yürüyün, yansıtıcı aksesuarlar ve açık renkli giysiler giyin, bir el feneri, bir düdük ve bir cep telefonu. Bunu taşı. Bir görevle yürü. Nereye gittiğinizi biliyormuş gibi görünmeye çalışın ve hızlı yürüyün. Birinin nerede ve ne zaman yürüdüğünüzü bilmesini sağlayın, böylece nerede olduğunuzu ve ne zaman döneceğinizi bilsinler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu