Haber

İran’dan ‘protesto’ açıklaması: Batı’nın dahline ilişkin kanıtlar var

Mahsa Jîna Amini’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin ardından başlayan eylemlerde Batı’yı ‘protestolara destek vermekle’ suçlayan Tahran idaresi, bir defa daha telaffuzunu yineledi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, Batılı ülkelerin protestolara dahline ait ‘kanıtlara sahip olduklarını’ lisana getirdi.

‘ELİMİZDE ROL OYNADIĞINI KANITLAYAN BİLGİLER VAR’

Kenani, “Elimizde ABD’nin, Batılı ülkelerin ve bazı Amerikan müttefiklerinin protestolarda rol oynadığını kanıtlayan bilgiler var” dedi.

İran, son haftalarda Kürt kentleri başta olmak üzere güvenlik güçlerinin şiddeti artırdığı protestolarda ABD ve Batı’yı suçluyor. Batılı ülkelerin gösterilere yönelik tutumunu ‘içişlerine müdahale’ ve ‘isyancılara destek’ diye niteleyen Tahran yönetimi, söz konusu ülkelerin İran’da istikrar ve güvenliği bozmaya çalıştığını savunuyor.

EN AZ 448 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

İran İnsan Hakları Merkezi, protesto şovlarının başlangıcından bu yana 156 bölgede ve 143 üniversitede protesto düzenlendiğini açıklamıştı. İhtilal Muhafızları’na bağlı Besic’in protestoculara yönelik şiddetin ön saflarında yer aldığı aksiyonlarda, ortalarında 62 çocuğun bulunduğu en az 448 kişinin öldürüldüğü bildirildi. Ayrıyeten şovlarda şimdiye kadar 565’i üniversite öğrencisi, 110’u çocuk 18 binden fazla kişinin gözaltına alındığı belirtildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu