Haber

İranlı Yetkili: Tahran ve Moskova İlişkilerini İyileştirecek Mekanizmalar Geliştirdi

TAHRAN, 5 Aralık (Xinhua) — İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın bildirdiğine göre, üst düzey bir İranlı diplomat Pazar günü Tahran ve Moskova’nın ikili ilişkileri geliştirmek için çerçeveler ve mekanizmalar geliştirdiğini bildirdi.

İran’ın siyasi işlerden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bagheri Kani, Rusya’nın başkenti Moskova’da Rus yetkililerle yaptığı görüşmenin ardından bu açıklamayı yaptı.

Kani, “Her iki taraf da son aylarda ikili ilişkileri gözden geçirdi ve ilişkileri geliştirmek için karşılıklı olarak üzerinde anlaşmaya varılan çerçeveler ve mekanizmalar oluşturdu.” dedi.

Bagheri Kani, İran ile Rusya arasındaki ilişkilerin Suriye sorunuyla bitmediğini belirterek, iki tarafın Kafkasya bölgesinde “olumlu” bir iş birliğine sahip olduğunu vurguladı.

3+3 formatındaki işbirliği mekanizmasını Kafkasya’da bölgesel güvenliğin sağlanması için “çok iyi” bir model olarak tanımlayan Kani, bu mekanizmanın üç Güney Kafkasya ülkesi Ermenistan, Gürcistan ve Azerbaycan’ın yanı sıra Rusya, Türkiye ve İran’ı kapsadığını kaydetti.

Afganistan’a komşu ülkelerin dışişleri bakanları toplantısına İran’ın önerisiyle Rusya’nın da katıldığına işaret eden Bagheri Kani, Afganistan başta olmak üzere Batı’nın Afgan belasının Afganistan’daki varlığını sona erdirdiği mevcut koşullarda, Afganistan’da güvenliği sağlamak için Krizden etkilenen ülke olarak Tahran ile Moskova arasında iyi bir bağlantı var. Bölgesel işbirliği alanı olduğunun altını çizdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tuzla evden eve nakliyat
Başa dön tuşu