Ekonomi

Rusya Merkez Bankası, 2026 yılına kadar jeopolitik koşulların değişmeyeceğini ve yaptırımların devam edeceğini öngörüyor.

Rusya Merkez Bankası, 2026 yılına kadar jeopolitik koşulların değişmeyeceğini ve Rusya’ya yönelik yaptırımların devam edeceğini öngördü.

Rusya Merkez Bankası’nın “2024-2026 Devlet Para Politikası” başlığıyla yayınladığı raporda ülke ekonomisine ilişkin değerlendirmelere yer verildi.

2024-2026 yıllarını kapsayan rapordaki temel senaryoya göre ülke ekonomisi yıllık yüzde 1,5 ila 2,5 arasında istikrarlı bir büyüme yakalayacak.

Küreselleşmedeki gerileme nedeniyle petrol fiyatlarında düşüş yaşanacağını hatırlatan raporda, 2025 yılında Rus Ural petrolünün fiyatının da 45 dolar olacağı belirtildi.

Jeopolitik kuralların önemli ölçüde değişmeyeceği öngörüsünün yer aldığı raporda, “Rusya ekonomisine uygulanan yaptırımlar, tahmin süresi boyunca yürürlükte kalacak. Rus ihraç ürünleri küresel pazarda indirimli olarak satılmaya devam edecek. .” söylendi.

Küresel ekonomi için olası iki senaryonun yer aldığı raporda, birinci senaryoda küresel ekonomideki çözülme sürecinin hız kazanabileceği ve Rusya üzerindeki baskının daha da artabileceği iddia ediliyor.

Rapordaki ikinci senaryoya göre, küresel finans sektöründeki koşullar bozulacak ve bu durum, 2007-2008 yıllarında yaşanan ekonomik krize benzer bir küresel mali krize yol açacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu