Haber

Sağlık Bakanlığı, Ankara’da Üç Hastanenin Yıkılıp Yeniden Yapılması İçin İhaleye Çıkıyor.

TAMER ARDA ERSİN – GÜNEY ÜLGER

sağlık BakanlığıSağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, ankara ‘daki üç köklü hastanenin yıkılıp yeniden yapılması için 28 Nisan’da ihaleye çıkacak. İhale dokümanında yer alan bilgilere göre; Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı 1000 gün, Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı ise 700 günde tamamlanacak. Projeyi değerlendiren Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya, “Seçime günler kala atılan bu adımın iki amacı var. Birincisi ihaleler. Kapatılacak hastanelerin poliçelerinin gözden geçirilme vaadinin önüne geçilmesinin amaçlandığını söyleyebiliriz” dedi.

Sağlık Bakanlığı Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü Ankara’da 3 hastaneyi yıkıp yeniden yapacak. Hastanelerin en az 2 yılda tamamlanacağı öngörülürken, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya, bu hastanelerin inşaatının 8 yıl sürebileceği konusunda uyarıda bulunarak, bu hamlenin ‘önemli’ olduğunu söyledi. “Millet İttifakı’nın vaatlerinden biri olan kapatılan ve kapatılacak olan hastanelerin politikalarını gözden geçirmek” için yapıldı. Verdiği sözü boşa çıkarmaya yönelik olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Sağlık Bakanlığı; Başkentteki üç büyük hastanenin yıkılıp yeniden yapılması işi ihaleye çıktı. İhaleler açık ihale usulü ile yapılacaktır.

28 NİSAN’DA ÜÇ İHALE

Sağlık Yatırımları Genel Müdürlüğü, Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt 600 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi İmalat İşi için 28 Nisan 2023 tarihinde ihale yapacak. İhale dosyasına göre hastane binasının toplam inşaat alanı 159 bin 590 metrekare olacak. İşin süresi yer tesliminden itibaren 1000 gün olarak belirlendi.

Abdurrahman Yurtaslan 600 Yataklı Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi İmalat İşi için 28 Nisan’da ihaleye çıkacak. Yeni hastane binası 160 bin metrekare alan üzerine inşa edilecek. Yeni hastane binasının teslim tarihi 1000 gün olarak belirlendi.

Sami Ulus 300 Yataklı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yapım İşi ihalesi 28 Nisan’da yapılacak. Yeni hastane binası 83 bin 122 metrekare alana yapılacak. Bu hastanenin yeni binası 700 gün içinde teslim edilecek.

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya, Ankara’da 3 adet köklü hastanenin yıkım ve yeniden yapım projesini tamamladı. Haberler Ajansını takdir etti. Yalçınkaya şunları söyledi:

“İlimizde faaliyete geçen Etlik Şehir Hastanesi’nden sonra kamu hastanelerinin boşaltıldığı bir süreç yaşadık. Özellikle kamuoyunun tepkisi üzerine bakanlık sarsıntı gündemini fırsat bilerek hastaneyi kapatma isteğinden vazgeçti ve ilimizdeki Dışkapı ve Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin ihalelerini seçime günler kala yıkmak istiyor.Yıl bitmeden atılan bu adımın iki amacı var.Birincisi ihaleler verilecek. İkincisi, Millet İttifakı’nın kapatılan veya kapatılacak olan hastanelerin poliçelerini gözden geçirme vaadinin önüne geçilmesi amaçlanıyor diyebiliriz.

“İNŞAATLARININ EN İYİ İMKANLA 8 YIL SÜRECEĞİNİ İFADE EDERİZ”

Bakanlık bunu sarsıntı gündemiyle yapsa da, mevcut hastanelerimizin yıkılma tehlikesine ilişkin kamuoyuna açıklanmış bir rapor yok. Ayrıca Sami Ulus Eğitim ve Araştırma Hastanesi 3 katlıdır. Yine Dışkapı Hastanesi 2 katlı bir binadan oluşuyor. Dışkapı çocuk kampüsündeki birçok bina 2000 yılından sonra inşa edilmiştir.

Bütün bu binaları yıkıp 9 katlı bir bina yapma fikri aslında bizim şüphelerimizi artırıyor ve bu hastanelerin tamamlanma süresi konusunda da şüphelerimiz var. Bu hastanelerin zamanında yetiştirilemeyeceği bir gerçek. Bakanlık Sami Ulus’un 2 yılda, Dışkapı’nın 3 yılda yenileceğini belirtmesine rağmen, bu hastanelerin en iyi şekilde 8 yılda inşa edilmesinden bahsediyoruz. Bu, özellikle bu bölgede yaşayan insanların cezalandırılması ve sağlığa erişim sorunlarının artması anlamına gelmektedir.”

Kaynak: ANKA / Günümüz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu